Global Connect SFP-10G-SR
10GBASE-SR SFP+ Module
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 10GBase-SR |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x SFP+ |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 5.7 cm |
| Designed For: | P/N: A9903-8HG-PEC=, A99-48X10GE-1G-SE=, A99-48X10GE-1G-TR=, A99-4HG-FLEX-SE=, A99-4HG-FLEX-TR=, A9K-24P-80G-SE-B=, A9K-24X10GE-1G-CM=, A9K-48X10GE-1G-CM=, A9K-48X10GE-1G-SE=, A9K-48X10GE-TEL-BN, A9K-MPA20X10GE-CM=, ASR1001-HX-DNA, ASR1002HX-6GE-2TE, ASR- |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-SR - LC x 2 |
| Manufacturer: | Global Connect |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | GlobalConnect, Deutschland, Wendenstraße 377, Hamburg, 20537, info @ globalconnect.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | GlobalConnect, Deutschland, Wendenstraße 377, Hamburg, 20537, info @ globalconnect.de |
| GPSR - EU responsible person: | GlobalConnect, Deutschland, Wendenstraße 377, Hamburg, 20537, info @ globalconnect.de |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 10GBase-SR |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x SFP+ |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 5.7 cm |
| Designed For: | P/N: A9903-8HG-PEC=, A99-48X10GE-1G-SE=, A99-48X10GE-1G-TR=, A99-4HG-FLEX-SE=, A99-4HG-FLEX-TR=, A9K-24P-80G-SE-B=, A9K-24X10GE-1G-CM=, A9K-48X10GE-1G-CM=, A9K-48X10GE-1G-SE=, A9K-48X10GE-TEL-BN, A9K-MPA20X10GE-CM=, ASR1001-HX-DNA, ASR1002HX-6GE-2TE, ASR- |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-SR - LC x 2 |
| Manufacturer: | Global Connect |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | GlobalConnect, Deutschland, Wendenstraße 377, Hamburg, 20537, info @ globalconnect.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | GlobalConnect, Deutschland, Wendenstraße 377, Hamburg, 20537, info @ globalconnect.de |
| GPSR - EU responsible person: | GlobalConnect, Deutschland, Wendenstraße 377, Hamburg, 20537, info @ globalconnect.de |
Your contact person for: