Cisco 3rd QSFP-100G-FR-S
Cisco-QSFP28 transceiver module-100 Gigabit Ethernet -100GBase-FR-LC single-mode-up to 2 km-1310 nm-for P/N 8804-SYS, A99-4HG-FLEX-SE=, A99-4HG-FLEX-TR=, NCS-57B1-5D24H-SE, NCS-57B1-6D24-SYS, compatible
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 100GBase-FR |
|---|---|
| Colour: | Green |
| Compliant Standards: | ITU-T G.652 |
| Compliant Standards: | Laser Class 1 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100GbE |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Designed For: | P/N: 8804-SYS, 8808-SYS, 8812-SYS, 8818-SYS, A9903-20HG-PEC=, A99-32HG-FC=, A99-32X100GE-X-SE=, A99-32X100GE-X-TR=, A99-4HG-FLEX-SE=, A99-4HG-FLEX-TR=, A9K-20HG-FLEX-FC=, A9K-20HG-FLEX-SE=, A9K-20HG-FLEX-TR=, A9K-4HG-FLEX-FC=, A9K-8HG-FLEX-FC=, A9K-8HG-FL |
| Device Type: | QSFP28 transceiver module |
| Features: | PAM4 modulation format |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100GBase-FR - LC single-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco 3rd Meraki 3rd |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 2 km |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Power Consumption Operational: | 4.3 Watt |
| Version: | Third Party || compatible |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|---|
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 100GBase-FR |
|---|---|
| Colour: | Green |
| Compliant Standards: | ITU-T G.652 |
| Compliant Standards: | Laser Class 1 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100GbE |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Designed For: | P/N: 8804-SYS, 8808-SYS, 8812-SYS, 8818-SYS, A9903-20HG-PEC=, A99-32HG-FC=, A99-32X100GE-X-SE=, A99-32X100GE-X-TR=, A99-4HG-FLEX-SE=, A99-4HG-FLEX-TR=, A9K-20HG-FLEX-FC=, A9K-20HG-FLEX-SE=, A9K-20HG-FLEX-TR=, A9K-4HG-FLEX-FC=, A9K-8HG-FLEX-FC=, A9K-8HG-FL |
| Device Type: | QSFP28 transceiver module |
| Features: | PAM4 modulation format |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100GBase-FR - LC single-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco 3rd Meraki 3rd |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 2 km |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Power Consumption Operational: | 4.3 Watt |
| Version: | Third Party || compatible |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|
Florian Vopel is your contact person for: