Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 100GBase-LR |
|---|---|
| Compliant Standards: | Laser Class 1, ELV, RoHS, IEC 60825-1, GR-326-CORE, IEC 60825-2, GR-20-CORE, GR-1435-CORE, 21 CFR 1040.10, 21 CFR 1040.11, MSA SFF-8665, MSA SFF-8636, GR-468-CORE, UL E116441 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ba, ITU-T G.652, IEEE 802.3bm |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 7.24 cm |
| Designed For: | Mellanox ConnectX-5 Ex EN ¦ Cisco 400G CFP2 MR Xponder ¦ Cisco Network Convergence System 1002, 5500 Series Base Line Card, 5500 Series Base Scale Datacenter Line Card, 5500 Series Line Card, 5500 Series Modular Line Card, 5501 SE Chassis ¦ Cisco Nexus 31 |
| Device Type: | QSFP transceiver module |
| Features: | Forward Error Correction (FEC), PAM4 modulation format, blue pull tab |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100GBase-LR - LC single-mode female x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Power Consumption Operational: | 4 Watt |
| Version: | original |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 100GBase-LR |
|---|---|
| Compliant Standards: | Laser Class 1, ELV, RoHS, IEC 60825-1, GR-326-CORE, IEC 60825-2, GR-20-CORE, GR-1435-CORE, 21 CFR 1040.10, 21 CFR 1040.11, MSA SFF-8665, MSA SFF-8636, GR-468-CORE, UL E116441 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ba, ITU-T G.652, IEEE 802.3bm |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 7.24 cm |
| Designed For: | Mellanox ConnectX-5 Ex EN ¦ Cisco 400G CFP2 MR Xponder ¦ Cisco Network Convergence System 1002, 5500 Series Base Line Card, 5500 Series Base Scale Datacenter Line Card, 5500 Series Line Card, 5500 Series Modular Line Card, 5501 SE Chassis ¦ Cisco Nexus 31 |
| Device Type: | QSFP transceiver module |
| Features: | Forward Error Correction (FEC), PAM4 modulation format, blue pull tab |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100GBase-LR - LC single-mode female x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Power Consumption Operational: | 4 Watt |
| Version: | original |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: