Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 10GBase-BX-U |
|---|---|
| Colour: | Blue latch |
| Compliant Standards: | FCC CFR21 Part 1040, GR-326-CORE, GR-20-CORE, MSA SFF-8472, MSA SFF-8431, IEC 60825-1 Class 1 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 5.65 cm |
| Designed For: | Cisco Catalyst ESS9300 Embedded Series |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement, Digital Optical Monitoring (DOM) support |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 0.85 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-BX-U - LC/PC single-mode female x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Optical Wave Length: | 1270 (TX) / 1330 (RX) nm |
| Power Consumption Operational: | 1 Watt |
| Version: | original |
| Width: | 1.34 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 10GBase-BX-U |
|---|---|
| Colour: | Blue latch |
| Compliant Standards: | FCC CFR21 Part 1040, GR-326-CORE, GR-20-CORE, MSA SFF-8472, MSA SFF-8431, IEC 60825-1 Class 1 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 5.65 cm |
| Designed For: | Cisco Catalyst ESS9300 Embedded Series |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement, Digital Optical Monitoring (DOM) support |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 0.85 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-BX-U - LC/PC single-mode female x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Optical Wave Length: | 1270 (TX) / 1330 (RX) nm |
| Power Consumption Operational: | 1 Watt |
| Version: | original |
| Width: | 1.34 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: