Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 100Base-TX, 1000Base-T, 10GBase-T |
|---|---|
| Colour: | Golden/yellow bail latch |
| Compliant Standards: | RoHS, Laser Class 1, ELV, IEC 60825-1, GR-326-CORE, GR-20-CORE, GR-1435-CORE, ITU-T G.975, ITU-T G.975.1, MSA SFF-8431, 21 CFR 1040, MSA SFF-8461, UL E116441 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, ITU-T G.709 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100Mb LAN, 1GbE, 10GbE |
| Depth: | 5.65 cm |
| Designed For: | P/N: C8500-20X6C, C9300X-12Y-1A, C9300X-12Y-1E, C9300X-12Y-A, C9300X-12Y-A=, C9300X-12Y-E, C9300X-12Y-E=, C9300X-12Y-EDU, C9300X-24Y-10A, C9300X-24Y-10E, C9300X-24Y-1A, C9300X-24Y-1E, C9300X-24Y-A, C9300X-24Y-A=, C9300X-24Y-E, C9300X-24Y-E=, C9300X-24Y-ED |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Features: | Extended temperature range |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 0.85 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-T - RJ-45 female |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 100 m |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Power Consumption Operational: | 2.5 Watt |
| Version: | original |
| Width: | 1.34 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 100Base-TX, 1000Base-T, 10GBase-T |
|---|---|
| Colour: | Golden/yellow bail latch |
| Compliant Standards: | RoHS, Laser Class 1, ELV, IEC 60825-1, GR-326-CORE, GR-20-CORE, GR-1435-CORE, ITU-T G.975, ITU-T G.975.1, MSA SFF-8431, 21 CFR 1040, MSA SFF-8461, UL E116441 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, ITU-T G.709 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100Mb LAN, 1GbE, 10GbE |
| Depth: | 5.65 cm |
| Designed For: | P/N: C8500-20X6C, C9300X-12Y-1A, C9300X-12Y-1E, C9300X-12Y-A, C9300X-12Y-A=, C9300X-12Y-E, C9300X-12Y-E=, C9300X-12Y-EDU, C9300X-24Y-10A, C9300X-24Y-10E, C9300X-24Y-1A, C9300X-24Y-1E, C9300X-24Y-A, C9300X-24Y-A=, C9300X-24Y-E, C9300X-24Y-E=, C9300X-24Y-ED |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Features: | Extended temperature range |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 0.85 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-T - RJ-45 female |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 100 m |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Power Consumption Operational: | 2.5 Watt |
| Version: | original |
| Width: | 1.34 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: