Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Fibre Channel |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS, MSA, INF-8074, SFF-8472 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 2Gb Fibre Channel (LW) |
| Data Transfer Rate: | 2 Gbps |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Features: | Hot-pluggable, ESD Protector |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x 2Gb Fibre Channel (long wave) - LC single-mode x 2 |
| Manufacturer: | Finisar |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| GPSR - EU responsible person: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | Fibre Channel |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS, MSA, INF-8074, SFF-8472 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 2Gb Fibre Channel (LW) |
| Data Transfer Rate: | 2 Gbps |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Features: | Hot-pluggable, ESD Protector |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x 2Gb Fibre Channel (long wave) - LC single-mode x 2 |
| Manufacturer: | Finisar |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| GPSR - EU responsible person: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: