Finisar FTLX1412M3BCL
Finisar FTLX1412M3BCL - XFP transceiver module - SONET/SDH, 10Gb Fibre Channel - 10GBase-LR, 10GBase-LW - LC multi-mode - up to 6.2 miles - OC-192/STM-64 - 1310 nm
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 10GBase-LR, 10GBase-LW |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x XFP |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae, ITU-T G.709 |
| Compliant Standards: | CSA, UL, TUV, EN 60950, Lead-Free, Laser Class 1, RoHS, IEC 60825-1, FDA |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | SONET/SDH, 10Gb Fibre Channel |
| Data Transfer Rate: | 11.3 Gbps |
| Depth: | 1.8 cm |
| Device Type: | XFP transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement, Digital Diagnostics |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.3 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-LR/10GBase-LW - LC multi-mode x 2 |
| Line Rate: | OC-192/STM-64 |
| Manufacturer: | Finisar |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Version: | original |
| Width: | 7.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| GPSR - EU responsible person: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 10GBase-LR, 10GBase-LW |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x XFP |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae, ITU-T G.709 |
| Compliant Standards: | CSA, UL, TUV, EN 60950, Lead-Free, Laser Class 1, RoHS, IEC 60825-1, FDA |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | SONET/SDH, 10Gb Fibre Channel |
| Data Transfer Rate: | 11.3 Gbps |
| Depth: | 1.8 cm |
| Device Type: | XFP transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement, Digital Diagnostics |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.3 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-LR/10GBase-LW - LC multi-mode x 2 |
| Line Rate: | OC-192/STM-64 |
| Manufacturer: | Finisar |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Version: | original |
| Width: | 7.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| GPSR - EU responsible person: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: