Juniper 3rd QSFP-100G-SR4-C
QSFP-28, 100G-SR4, parallel MMF 100m, Standard Temperature (0 through 75C), 12-ribbon MMF cable with female multifiber termination push-on (MTP)/physical contact (PC) connectors, compatible
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 100GBase-SR4 |
|---|---|
| Compliant Standards: | OM4, OM3 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3bm |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100GbE |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Designed For: | Juniper Networks SRX 5400, SRX 5600, SRX 5800, SRX4600 Services Gateway ¦ Juniper Networks 5G Universal Routing Platform MX10003 ¦ Juniper Networks ACX Series Universal Metro Router ACX5448, ACX5448-AC-AFO, ACX5448-D-AC-AFO, ACX5448-DC-AFO, ACX5448-M ¦ Ju |
| Device Type: | QSFP28 transceiver module |
| Features: | Digital Optical Monitoring (DOM) support, Digital Diagnostics Monitoring (DDM), Availability Monitoring |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100GBase-SR4 - MTP-12 multi-mode female |
| Manufacturer: | Juniper 3rd HPE 3rd |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 100 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 840-860 nm |
| Version: | Third Party || compatible |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|---|
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 100GBase-SR4 |
|---|---|
| Compliant Standards: | OM4, OM3 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3bm |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100GbE |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Designed For: | Juniper Networks SRX 5400, SRX 5600, SRX 5800, SRX4600 Services Gateway ¦ Juniper Networks 5G Universal Routing Platform MX10003 ¦ Juniper Networks ACX Series Universal Metro Router ACX5448, ACX5448-AC-AFO, ACX5448-D-AC-AFO, ACX5448-DC-AFO, ACX5448-M ¦ Ju |
| Device Type: | QSFP28 transceiver module |
| Features: | Digital Optical Monitoring (DOM) support, Digital Diagnostics Monitoring (DDM), Availability Monitoring |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100GBase-SR4 - MTP-12 multi-mode female |
| Manufacturer: | Juniper 3rd HPE 3rd |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 100 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 840-860 nm |
| Version: | Third Party || compatible |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|
Sebastian Wundrack is your contact person for: