Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, ICES-003 Class B, FCC Part 68, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03, WEEE, CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60825-1 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 28.7 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - modular - 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL, TLS |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x CompactFlash ¦ 4 (total) / 4 (free) x Smart Interface Card (SIC) |
| Features: | Firewall protection, DHCP support, NAT support, VPN support, NAPT support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control L |
| Flash Memory: | 256 MB (max) |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 4 (max) |
| Interfaces: | WAN: 2 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x ¦ USB: 1 x |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, L2TP, RSVP, NTP, PPPoE |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 1 x 400 MHz |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, Telnet, SNMP 3, HTTP, FTP, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, Multiprotocol BGP, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.4 kg |
| Width: | 36 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, ICES-003 Class B, FCC Part 68, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03, WEEE, CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60825-1 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 28.7 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - modular - 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL, TLS |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x CompactFlash ¦ 4 (total) / 4 (free) x Smart Interface Card (SIC) |
| Features: | Firewall protection, DHCP support, NAT support, VPN support, NAPT support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control L |
| Flash Memory: | 256 MB (max) |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 4 (max) |
| Interfaces: | WAN: 2 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x ¦ USB: 1 x |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, L2TP, RSVP, NTP, PPPoE |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 1 x 400 MHz |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, Telnet, SNMP 3, HTTP, FTP, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, Multiprotocol BGP, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.4 kg |
| Width: | 36 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: