Cisco C841M-4X-JSEC/K9
Cisco 841M - Router - 4-port switch - GigE - WAN ports 2 - rack-mountable, wall-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs) per port for 802.1q: 16 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, EN 61000-3-2, EN55024, EN55022 Class B, EMC, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, VCCI Class B, EN 300 386 V1.6.1, IEC 60950-1:2005 Second Edition, EN 301 489-7, EN 301 489-1, FCC CFR47 Part 22, FCC CFR47 Part 24, EN 60950 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Depth: | 17.5 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable - modular |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, IKE, SSL, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, IKEv2 |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x WIM |
| Features: | NAT support, DiffServ support, MAC address filtering, Low-latency queuing (LLQ), Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Fair Queuing (WFQ), Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Lin |
| Flash Memory: | 2 GB (installed) / 2 GB (max) |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | Serial: 1 x console ¦ LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A |
| Localisation: | Japan |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, RSVP, IPSec, PPPoE, FTP, DHCP, DNS, L2TPv3, RTP |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced Security |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 512 MB (installed) / 512 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, VRRP, NHRP, IGMPv3, OSPF for IPv6, GRE, OSPFv3, policy-based routing (PBR), BGP-4+, WCCP, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), BGP for IPv6 |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 1.7 kg |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs) per port for 802.1q: 16 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, EN 61000-3-2, EN55024, EN55022 Class B, EMC, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, VCCI Class B, EN 300 386 V1.6.1, IEC 60950-1:2005 Second Edition, EN 301 489-7, EN 301 489-1, FCC CFR47 Part 22, FCC CFR47 Part 24, EN 60950 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Depth: | 17.5 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable - modular |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, IKE, SSL, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, IKEv2 |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x WIM |
| Features: | NAT support, DiffServ support, MAC address filtering, Low-latency queuing (LLQ), Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Fair Queuing (WFQ), Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Lin |
| Flash Memory: | 2 GB (installed) / 2 GB (max) |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | Serial: 1 x console ¦ LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A |
| Localisation: | Japan |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, RSVP, IPSec, PPPoE, FTP, DHCP, DNS, L2TPv3, RTP |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced Security |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 512 MB (installed) / 512 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, VRRP, NHRP, IGMPv3, OSPF for IPv6, GRE, OSPFv3, policy-based routing (PBR), BGP-4+, WCCP, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), BGP for IPv6 |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 1.7 kg |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: