Juniper MAG4610
Junos Pulse Gateway 4610 Base System, Fixed Config, Secure Access/Access Control Services
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | ETSI, VCCI, EN55022, ICES-003, CISPR 22, FCC Part 15 B, EN 60950-1, EN 300 386 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 54.6 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | VPN support |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.5 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x management - RJ-45 ¦ 3 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x USB - Type A |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Power Consumption Operational: | 70 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Status Indicators: | Power, alert, HDD activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 5.2 kg |
| Width: | 21.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Compliant Standards: | ETSI, VCCI, EN55022, ICES-003, CISPR 22, FCC Part 15 B, EN 60950-1, EN 300 386 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 54.6 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | VPN support |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.5 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x management - RJ-45 ¦ 3 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x USB - Type A |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Power Consumption Operational: | 70 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Status Indicators: | Power, alert, HDD activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 5.2 kg |
| Width: | 21.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: