Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial adapter |
| Compliant Standards: | TUV, UL 1950, RoHS, FIPS 140-2, PTCRB, GCF, EN 61000-3-3:2008, EN 61000-3-2:2006+A2:2009, EN 61000-4-2:2009, EN 61000-4-5:2006, EN 61000-4-6:2009, EN 61000-4-11:2004, CISPR 24:2010, EN 55024:2010, EN 61000-4-8:2010, EN 55022:2010, AS/NZS CISPR22:2009+A1:2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | RS-232, USB 2.0 |
| Data Transfer Rate: | 230.4 Kbps |
| Depth: | 17 cm |
| Device Type: | Console server |
| Features: | Firewall protection, Authentication, Authorization and Accounting (AAA), Zero-touch provisioning (ZTP), Trusted Platform Module 2.0 (TPM 2.0), OpenVPN client |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.2 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Included Accessories: | 4 rubber feet, rack mount kit |
| Interfaces: | 10 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 8 x RS-232 - RJ-45 ¦ 2 x USB 2.0 - Type A ¦ 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x USB 3.0 - Type A |
| MTBF: | 100,000 hours |
| Manufacturer: | Opengear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPv4, IPv6 |
| Ports Qty: | 8 |
| Power Consumption Operational: | 25 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Processors Installed: | 1 x AMD GX-412TC 1.4 GHz |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SSH, LDAP |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 1 kg |
| Width: | 22 cm |
| GPSR - economic actor: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial adapter |
| Compliant Standards: | TUV, UL 1950, RoHS, FIPS 140-2, PTCRB, GCF, EN 61000-3-3:2008, EN 61000-3-2:2006+A2:2009, EN 61000-4-2:2009, EN 61000-4-5:2006, EN 61000-4-6:2009, EN 61000-4-11:2004, CISPR 24:2010, EN 55024:2010, EN 61000-4-8:2010, EN 55022:2010, AS/NZS CISPR22:2009+A1:2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | RS-232, USB 2.0 |
| Data Transfer Rate: | 230.4 Kbps |
| Depth: | 17 cm |
| Device Type: | Console server |
| Features: | Firewall protection, Authentication, Authorization and Accounting (AAA), Zero-touch provisioning (ZTP), Trusted Platform Module 2.0 (TPM 2.0), OpenVPN client |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.2 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Included Accessories: | 4 rubber feet, rack mount kit |
| Interfaces: | 10 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 8 x RS-232 - RJ-45 ¦ 2 x USB 2.0 - Type A ¦ 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x USB 3.0 - Type A |
| MTBF: | 100,000 hours |
| Manufacturer: | Opengear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPv4, IPv6 |
| Ports Qty: | 8 |
| Power Consumption Operational: | 25 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Processors Installed: | 1 x AMD GX-412TC 1.4 GHz |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SSH, LDAP |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 1 kg |
| Width: | 22 cm |
| GPSR - economic actor: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
Rico Heise is your contact person for: