Ubiquiti AFI-HD
Ubiquiti AmpliFi Home Wi-Fi System AFi-HD - Wireless Router - 4-Port-Switch - GigE - 802.11abgnac - Dual-Band
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 1 |
| Compliant Standards: | IC, FCC |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 5.25 Gbps |
| Depth: | 9.78 cm |
| Device Type: | Wi-Fi system - mesh |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA2-PSK |
| Features: | Reset button, 24KV ESD Protector, built-in touchscreen display, 18 MIMO chains |
| Height: | 9.96 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | WAN: 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 4 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Ubiquiti |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Mesh Networking: | Yes |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Power Consumption Operational: | 11 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Version: | original |
| Weight: | 410 g |
| Wi-Fi System Components: | Router, 2 extenders |
| Wi-Fi System Coverage: | Up to 20,000 sq.ft |
| Width: | 9.95 cm |
| GPSR - economic actor: | Ubiquiti International Holding B.V., Niederlande, Ekkersrijt 3102, Son En Breugel, 5692, support @ ubnt.com |
|---|---|
| : | Ubiquiti International Holding B.V., Niederlande, Ekkersrijt 3102, Son En Breugel, 5692, support @ ubnt.com |
| GPSR - EU responsible person: | Ubiquiti International Holding B.V., Niederlande, Ekkersrijt 3102, Son En Breugel, 5692, support @ ubnt.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 1 |
| Compliant Standards: | IC, FCC |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 5.25 Gbps |
| Depth: | 9.78 cm |
| Device Type: | Wi-Fi system - mesh |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA2-PSK |
| Features: | Reset button, 24KV ESD Protector, built-in touchscreen display, 18 MIMO chains |
| Height: | 9.96 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | WAN: 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 4 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Ubiquiti |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Mesh Networking: | Yes |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Power Consumption Operational: | 11 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Version: | original |
| Weight: | 410 g |
| Wi-Fi System Components: | Router, 2 extenders |
| Wi-Fi System Coverage: | Up to 20,000 sq.ft |
| Width: | 9.95 cm |
| GPSR - economic actor: | Ubiquiti International Holding B.V., Niederlande, Ekkersrijt 3102, Son En Breugel, 5692, support @ ubnt.com |
|---|---|
| : | Ubiquiti International Holding B.V., Niederlande, Ekkersrijt 3102, Son En Breugel, 5692, support @ ubnt.com |
| GPSR - EU responsible person: | Ubiquiti International Holding B.V., Niederlande, Ekkersrijt 3102, Son En Breugel, 5692, support @ ubnt.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: