Allied AT-AR441S
Secure ADSL Router (Annex B), 5x 10/100TX LAN / WAN, 1xAsync, 1x PIC slot (EU Only)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, PAP, CHAP, TACACS, TACACS+, LDAP |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ac, X.509, IEEE 802.1t, IEEE 802.1G, IEEE 802.1v, FCC Class A certified, UL, CISPR 22 Class A, cUL, EN 60950, VCCI Class A ITE, EN5502 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 20 cm |
| Device Type: | Router |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, AES, IKE, SSL |
| Expansion Slots: | Memory ¦ 1 (total) / 1 (free) x expansion slot |
| Features: | Full duplex capability, firewall protection, DMZ port, routing, NAT support, VPN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, IPv6 support |
| Flash Memory: | 16 MB |
| Height: | 4.5 cm |
| Interfaces: | 5 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x ADSL - RJ-11 ¦ Serial: 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) |
| MTBF: | 120,000 hours |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Rate: | 12 Mbps |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, IPSec, PPPoE, PPPoA, IPoA |
| Power Consumption Operational: | 40 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 300 MHz |
| Protocols & Specifications: | ITU X.25, ITU G.992.1 (G.DMT) Annex B |
| RAM: | 64 MB SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, SNMP 3, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, DVMRP, IPX-EIGRP |
| Status Indicators: | Port duplex mode, power, 100M device connected, system, link/activity |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 0.3 kg |
| Width: | 35.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, PAP, CHAP, TACACS, TACACS+, LDAP |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ac, X.509, IEEE 802.1t, IEEE 802.1G, IEEE 802.1v, FCC Class A certified, UL, CISPR 22 Class A, cUL, EN 60950, VCCI Class A ITE, EN5502 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 20 cm |
| Device Type: | Router |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, AES, IKE, SSL |
| Expansion Slots: | Memory ¦ 1 (total) / 1 (free) x expansion slot |
| Features: | Full duplex capability, firewall protection, DMZ port, routing, NAT support, VPN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, IPv6 support |
| Flash Memory: | 16 MB |
| Height: | 4.5 cm |
| Interfaces: | 5 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x ADSL - RJ-11 ¦ Serial: 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) |
| MTBF: | 120,000 hours |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Rate: | 12 Mbps |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, IPSec, PPPoE, PPPoA, IPoA |
| Power Consumption Operational: | 40 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 300 MHz |
| Protocols & Specifications: | ITU X.25, ITU G.992.1 (G.DMT) Annex B |
| RAM: | 64 MB SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, SNMP 3, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, DVMRP, IPX-EIGRP |
| Status Indicators: | Port duplex mode, power, 100M device connected, system, link/activity |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 0.3 kg |
| Width: | 35.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: