Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | IPv4 routing table entries: 300000 ¦ IPv6 routing table entries: 300000 ¦ IPv4 forwarding table entries: 300000 ¦ IPv6 forwarding table entries: 300000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, AS/NZS 60950-1, FCC Part 68, CS-03, Laser Class 1, Laser Class 2, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, EN 60825-1, ANSI C63.4-2009, EN 60825-2, GB 9254-2008, EN 61000-3-3:2008, EN 61000-3-2:2006+A1:2009+A2:2009, EN 61000-4-2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 47 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop - modular - 1U |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 4 (free) x Smart Interface Card (SIC) ¦ 2 (total) / 2 (free) x High-performance Multifunction Interface Module (HMIM) ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSD |
| Features: | IPv6 support, FTP server, PoE+, IPv4 support, Dynamic Virtual Private Network (DVPN), SNMP support, Zero-touch provisioning (ZTP) |
| Flash Memory: | 512 MB |
| Height: | 4.42 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 (max) |
| Interfaces: | LAN: 4 x RJ-45/SFP ¦ WAN: 1 x RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x ¦ 1 x console - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Performance: | Throughput: 15 Mpps ¦ IPsec encrypted wired throughput: 3.3 Gbps |
| Power Device: | Internal power supply |
| Pricing Type: | BTO |
| Processor: | 1 x |
| RAM: | 2 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | RMON 1, SNMP, Telnet |
| Software Included: | HP Intelligent Management Center |
| Status Indicators: | System, LAN, console, SFP, power 1, power 2, microSD |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.7 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Capacity: | IPv4 routing table entries: 300000 ¦ IPv6 routing table entries: 300000 ¦ IPv4 forwarding table entries: 300000 ¦ IPv6 forwarding table entries: 300000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, AS/NZS 60950-1, FCC Part 68, CS-03, Laser Class 1, Laser Class 2, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, EN 60825-1, ANSI C63.4-2009, EN 60825-2, GB 9254-2008, EN 61000-3-3:2008, EN 61000-3-2:2006+A1:2009+A2:2009, EN 61000-4-2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 47 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop - modular - 1U |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 4 (free) x Smart Interface Card (SIC) ¦ 2 (total) / 2 (free) x High-performance Multifunction Interface Module (HMIM) ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSD |
| Features: | IPv6 support, FTP server, PoE+, IPv4 support, Dynamic Virtual Private Network (DVPN), SNMP support, Zero-touch provisioning (ZTP) |
| Flash Memory: | 512 MB |
| Height: | 4.42 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 (max) |
| Interfaces: | LAN: 4 x RJ-45/SFP ¦ WAN: 1 x RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x ¦ 1 x console - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Performance: | Throughput: 15 Mpps ¦ IPsec encrypted wired throughput: 3.3 Gbps |
| Power Device: | Internal power supply |
| Pricing Type: | BTO |
| Processor: | 1 x |
| RAM: | 2 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | RMON 1, SNMP, Telnet |
| Software Included: | HP Intelligent Management Center |
| Status Indicators: | System, LAN, console, SFP, power 1, power 2, microSD |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.7 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: