Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 50 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN50082-1, EN 61000-6-1, AES, FCC CFR47 Part 15, VCCI V-3 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 24.8 cm |
| Device Type: | Router - 8-port switch (integrated) |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL2, ADSL2+, VDSL2 |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x memory |
| Features: | Firewall protection, NAT support, power over Ethernet (PoE), VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DiffServ support, MAC address filtering, IPv6 support, Stateful Failover, Low-latency queuing (LLQ), Class-Based Weighted Fair Queuing |
| Flash Memory: | 256 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Framing Format: | ANSI T1.413 |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 8 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x SFP (mini-GBIC) ¦ WAN: 1 x VDSL / ADSL2+ ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x ISDN |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, RSVP, ICMP/IP, IPSec, FTP, DHCP, DNS, L2TPv3 |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| Protocols & Specifications: | ITU G.994.1 (G.hs), ITU G.992.1 (G.DMT) Annex B, ITU G.993.2, ITU G.992.5 Annex B, ITU G.992.3 Annex B |
| RAM: | 512 MB (installed) / 1 GB (max) |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, VRRP, NHRP, GRE, OSPFv3, policy-based routing (PBR), BGP-4+, WCCP, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Status Indicators: | Port status, power, PoE |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 32.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 50 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN50082-1, EN 61000-6-1, AES, FCC CFR47 Part 15, VCCI V-3 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 24.8 cm |
| Device Type: | Router - 8-port switch (integrated) |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL2, ADSL2+, VDSL2 |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x memory |
| Features: | Firewall protection, NAT support, power over Ethernet (PoE), VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DiffServ support, MAC address filtering, IPv6 support, Stateful Failover, Low-latency queuing (LLQ), Class-Based Weighted Fair Queuing |
| Flash Memory: | 256 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Framing Format: | ANSI T1.413 |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 8 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x SFP (mini-GBIC) ¦ WAN: 1 x VDSL / ADSL2+ ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x ISDN |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, RSVP, ICMP/IP, IPSec, FTP, DHCP, DNS, L2TPv3 |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| Protocols & Specifications: | ITU G.994.1 (G.hs), ITU G.992.1 (G.DMT) Annex B, ITU G.993.2, ITU G.992.5 Annex B, ITU G.992.3 Annex B |
| RAM: | 512 MB (installed) / 1 GB (max) |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, VRRP, NHRP, GRE, OSPFv3, policy-based routing (PBR), BGP-4+, WCCP, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Status Indicators: | Port status, power, PoE |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 32.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: