Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | CSA, CTR 21, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, EN50082-1, CS-03 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 27.4 cm |
| Device Type: | Router |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL |
| Enclosure Type: | Desktop - modular - 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, AES |
| Expansion Slots: | 2 memory ¦ 1 CompactFlash ¦ 1 (total) / 1 (free) x AIM ¦ 2 (total) / 1 (free) x HWIC |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, VPN support, VLAN support, Intrusion Prevention System (IPS) |
| Flash Memory: | 32 MB (installed) / 128 MB (max) |
| Height: | 4.75 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 2 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ USB: 1 x ¦ Management: 1 x console ¦ 1 x auxiliary ¦ WAN: 1 x ADSL |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| OS Provided: | Cisco IOS IP Broadband |
| OS Required: | Microsoft Windows 98 Second Edition |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 128 MB (installed) / 384 MB (max) - SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Compliant Standards: | CSA, CTR 21, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, EN50082-1, CS-03 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 27.4 cm |
| Device Type: | Router |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL |
| Enclosure Type: | Desktop - modular - 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, AES |
| Expansion Slots: | 2 memory ¦ 1 CompactFlash ¦ 1 (total) / 1 (free) x AIM ¦ 2 (total) / 1 (free) x HWIC |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, VPN support, VLAN support, Intrusion Prevention System (IPS) |
| Flash Memory: | 32 MB (installed) / 128 MB (max) |
| Height: | 4.75 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 2 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ USB: 1 x ¦ Management: 1 x console ¦ 1 x auxiliary ¦ WAN: 1 x ADSL |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| OS Provided: | Cisco IOS IP Broadband |
| OS Required: | Microsoft Windows 98 Second Edition |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 128 MB (installed) / 384 MB (max) - SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: