Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
Dual 10/100 Ethernet Router with 2 WIC Slots, 1 NM Slot
| Colour: | Black |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, serial |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbps |
| Depth: | 30 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Desktop - modular |
| Expansion Slots: | 3 (total) / 3 (free) x ¦ 2 (total) / 0 (free) x DIMM 168-pin ¦ 1 (total) / 0 (free) x SIMM 72-pin |
| Features: | Full duplex capability, manageable |
| Flash Memory: | 8 MB (installed) / 32 MB (max) |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Installed Modules Qty (Max): | 3 (installed) / 3 (max) |
| Interfaces: | Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 - 1 ¦ 2 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 - 2 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 - 1 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, IPX/SPX, PPTP |
| OS Provided: | Cisco IOS |
| OS Required: | Cisco IOS |
| Power Consumption Operational: | 47 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 1 x Motorola MPC860 50 MHz |
| RAM: | 16 MB (installed) / 64 MB (max) - SDRAM - DIMM 100-PIN |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Port status, collision status, power, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 110/220 V (47/63 Hz) |
| Weight: | 4.7 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
Dual 10/100 Ethernet Router with 2 WIC Slots, 1 NM Slot
| Colour: | Black |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, serial |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbps |
| Depth: | 30 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Desktop - modular |
| Expansion Slots: | 3 (total) / 3 (free) x ¦ 2 (total) / 0 (free) x DIMM 168-pin ¦ 1 (total) / 0 (free) x SIMM 72-pin |
| Features: | Full duplex capability, manageable |
| Flash Memory: | 8 MB (installed) / 32 MB (max) |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Installed Modules Qty (Max): | 3 (installed) / 3 (max) |
| Interfaces: | Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 - 1 ¦ 2 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 - 2 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 - 1 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, IPX/SPX, PPTP |
| OS Provided: | Cisco IOS |
| OS Required: | Cisco IOS |
| Power Consumption Operational: | 47 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 1 x Motorola MPC860 50 MHz |
| RAM: | 16 MB (installed) / 64 MB (max) - SDRAM - DIMM 100-PIN |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Port status, collision status, power, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 110/220 V (47/63 Hz) |
| Weight: | 4.7 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: