Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 10 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN55022 Class B, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, VCCI V-3 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 19.8 cm |
| Device Type: | Router - 5-port switch (integrated) |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL2+ over ISDN, VDSL2 over ISDN |
| Enclosure Type: | Desktop - 1U |
| Features: | Firewall protection, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), MAC address filtering, IPv6 support, Low-latency queuing (LLQ), Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Fair Queuing (WFQ), DHCP server, DNS proxy, DHCP relay, Port Security, Web Services Mana |
| Flash Memory: | 56 MB |
| Framing Format: | ANSI T1.413 |
| Height: | 3.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ WAN: 1 x ADSL2+ over ISDN ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x VDSL2 over ISDN ¦ LAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, PPPoE, PPPoA, DHCP, DNS |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced Security |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| Protocols & Specifications: | ITU G.994.1 (G.hs), ITU G.992.3 Annex A, ITU G.992.3 Annex L, ITU G.992.5 Annex M, ITU G.993.2, ITU G.992.3 Annex M, ITU G.992.5 Annex A, ITU G.992.5 Annex B, ITU G.992.3 Annex B |
| RAM: | 256 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, BGP, policy-based routing (PBR) |
| Type: | ISDN / DSL modem combo |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.5 kg |
| Width: | 20.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 10 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN55022 Class B, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, VCCI V-3 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 19.8 cm |
| Device Type: | Router - 5-port switch (integrated) |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL2+ over ISDN, VDSL2 over ISDN |
| Enclosure Type: | Desktop - 1U |
| Features: | Firewall protection, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), MAC address filtering, IPv6 support, Low-latency queuing (LLQ), Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Fair Queuing (WFQ), DHCP server, DNS proxy, DHCP relay, Port Security, Web Services Mana |
| Flash Memory: | 56 MB |
| Framing Format: | ANSI T1.413 |
| Height: | 3.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ WAN: 1 x ADSL2+ over ISDN ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x VDSL2 over ISDN ¦ LAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, PPPoE, PPPoA, DHCP, DNS |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced Security |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| Protocols & Specifications: | ITU G.994.1 (G.hs), ITU G.992.3 Annex A, ITU G.992.3 Annex L, ITU G.992.5 Annex M, ITU G.993.2, ITU G.992.3 Annex M, ITU G.992.5 Annex A, ITU G.992.5 Annex B, ITU G.992.3 Annex B |
| RAM: | 256 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, BGP, policy-based routing (PBR) |
| Type: | ISDN / DSL modem combo |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.5 kg |
| Width: | 20.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: