Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | VPN tunnels: 10 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1x, FCC Class B certified, ETSI, EN 60950, IEC 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, IEC950, VCCI-II, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, AS/NZ 3548 Class |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 21.6 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, AES |
| Features: | Firewall protection, DMZ port, auto-sensing per device, dynamic IP address assignment, DHCP support, NAT support, hardware encryption, VPN support, PAT support, auto-negotiation, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Stateful Packet Inspection (SPI) |
| Flash Memory: | 24 MB (installed) / 52 MB (max) |
| Height: | 5.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ USB 2.0: 2 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, PPPoE, PPPoA |
| OS Provided: | Cisco IOS IP Plus |
| Power Device: | External power adapter - 26 Watt |
| RAM: | 128 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, VRRP, GRE |
| Status Indicators: | Port status, power |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 0.95 kg |
| Width: | 26 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | VPN tunnels: 10 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1x, FCC Class B certified, ETSI, EN 60950, IEC 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, IEC950, VCCI-II, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, AS/NZ 3548 Class |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 21.6 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, AES |
| Features: | Firewall protection, DMZ port, auto-sensing per device, dynamic IP address assignment, DHCP support, NAT support, hardware encryption, VPN support, PAT support, auto-negotiation, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Stateful Packet Inspection (SPI) |
| Flash Memory: | 24 MB (installed) / 52 MB (max) |
| Height: | 5.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ USB 2.0: 2 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, PPPoE, PPPoA |
| OS Provided: | Cisco IOS IP Plus |
| Power Device: | External power adapter - 26 Watt |
| RAM: | 128 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, VRRP, GRE |
| Status Indicators: | Port status, power |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 0.95 kg |
| Width: | 26 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: