Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | IPSec VPN connections: 50 ¦ VLANs supported: 32 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1x, FCC Class A certified, UL, BSMI, cUL, CB, CCC, ANATEL, KC |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 4.4 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Features: | NAT support, VPN support, PAT support, ALG support, IPv6 support, VPN passthrough, firmware upgradable, Quality of Service (QoS), IPSec passthrough, static IP mode, port forwarding, Port Security, 3G/4G USB Dongle Support, DHCP client, static routing, IGM |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 17 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | LAN: 16 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 2 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ USB: 2 x 4 pin USB Type A ¦ Console: 1 x RJ-45 |
| Localisation: | Kuwait, Qatar, Saudi Arabia, United Arab Emirates, Indonesia, Israel, South Africa, Vietnam, Ukraine, Egypt, Hong Kong, Thailand, Malaysia, Singapore, Philippines, Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, PPTP, UDP/IP, L2TP, IPSec, PPPoE, DHCP |
| Performance: | Firewall throughput (TCP): 900 Mbps ¦ VPN throughput (IPSec): 650 Mbps ¦ VPN throughput (PPTP): 100 Mbps |
| RAM: | 1 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, GRE, RIPng |
| Status Indicators: | Power, DMZ, diagnostic, USB, VPN |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | SIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V / DC 54 V |
| Weight: | 1.14 kg |
| Width: | 28 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Capacity: | IPSec VPN connections: 50 ¦ VLANs supported: 32 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1x, FCC Class A certified, UL, BSMI, cUL, CB, CCC, ANATEL, KC |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 4.4 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Features: | NAT support, VPN support, PAT support, ALG support, IPv6 support, VPN passthrough, firmware upgradable, Quality of Service (QoS), IPSec passthrough, static IP mode, port forwarding, Port Security, 3G/4G USB Dongle Support, DHCP client, static routing, IGM |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 17 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | LAN: 16 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 2 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ USB: 2 x 4 pin USB Type A ¦ Console: 1 x RJ-45 |
| Localisation: | Kuwait, Qatar, Saudi Arabia, United Arab Emirates, Indonesia, Israel, South Africa, Vietnam, Ukraine, Egypt, Hong Kong, Thailand, Malaysia, Singapore, Philippines, Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, PPTP, UDP/IP, L2TP, IPSec, PPPoE, DHCP |
| Performance: | Firewall throughput (TCP): 900 Mbps ¦ VPN throughput (IPSec): 650 Mbps ¦ VPN throughput (PPTP): 100 Mbps |
| RAM: | 1 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, GRE, RIPng |
| Status Indicators: | Power, DMZ, diagnostic, USB, VPN |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | SIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V / DC 54 V |
| Weight: | 1.14 kg |
| Width: | 28 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: