Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Routing table entries: 500000 ¦ Forwarding table entries: 500000 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, FCC Part 68, EMC, ICES-003 Class A, C |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 48 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable - modular - 3U |
| Encryption Algorithm: | MD5, TLS |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x expansion slot ¦ 6 (total) / 6 (free) x High-performance Multifunction Interface Module (HMIM) ¦ 4 (total) / 4 (free) x Smart Interface Card (SIC) ¦ 1 (total) / 1 (free) x CompactFlash |
| Features: | Firewall protection, DHCP support, NAT support, VPN support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protoco |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 13.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 12 (max) |
| Installed Qty: | 2 (max) |
| Interfaces: | 3 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) ¦ USB 2.0: 2 x 4 pin USB Type A ¦ Management: 1 x auxiliary ¦ Management: 1 x USB |
| MTBF: | 80.58 years |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, RSVP, NTP, IPSec, ARP, DHCP |
| Performance: | Throughput: up to 5 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) |
| Processor: | 1 x 1.3 GHz |
| RAM: | 2 GB (installed) / 4 GB (max) - DDR3 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, MLD, IS-ISv6, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 16.55 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Routing table entries: 500000 ¦ Forwarding table entries: 500000 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, FCC Part 68, EMC, ICES-003 Class A, C |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 48 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable - modular - 3U |
| Encryption Algorithm: | MD5, TLS |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x expansion slot ¦ 6 (total) / 6 (free) x High-performance Multifunction Interface Module (HMIM) ¦ 4 (total) / 4 (free) x Smart Interface Card (SIC) ¦ 1 (total) / 1 (free) x CompactFlash |
| Features: | Firewall protection, DHCP support, NAT support, VPN support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protoco |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 13.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 12 (max) |
| Installed Qty: | 2 (max) |
| Interfaces: | 3 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) ¦ USB 2.0: 2 x 4 pin USB Type A ¦ Management: 1 x auxiliary ¦ Management: 1 x USB |
| MTBF: | 80.58 years |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, RSVP, NTP, IPSec, ARP, DHCP |
| Performance: | Throughput: up to 5 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) |
| Processor: | 1 x 1.3 GHz |
| RAM: | 2 GB (installed) / 4 GB (max) - DDR3 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, MLD, IS-ISv6, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 16.55 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: