Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 20 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.3ah, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.1ag, IEEE 802.11n (draft 2.0), ETSI, VCCI-II, EN55024, CSA 22.2 No. 60950, EN55022 Class B, AS/NZ 3548 Class B, AS/NZS 60950-1, EN 605 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft 2.0) |
| Depth: | 26.4 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | LEAP, DES, Triple DES, MD5, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Features: | NAT support, VPN support, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shaping, Stateful Packet Inspection (SPI), content filtering, DiffServ support, MAC address filtering, IPv6 support, High Availability, Intrusion |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, RSVP, IPSec, PPPoE, PPPoA, FTP, DHCP, DNS, L2TPv3, DDNS |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| RAM: | 512 MB (installed) / 1024 MB (max) - DDR2 SDRAM - SO-DIMM 200-pin |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, VRRP, NHRP, PIM-SM, GRE, policy-based routing (PBR), WCCP |
| Status Indicators: | Port status, power |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.5 kg |
| Width: | 32.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 20 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.3ah, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.1ag, IEEE 802.11n (draft 2.0), ETSI, VCCI-II, EN55024, CSA 22.2 No. 60950, EN55022 Class B, AS/NZ 3548 Class B, AS/NZS 60950-1, EN 605 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft 2.0) |
| Depth: | 26.4 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | LEAP, DES, Triple DES, MD5, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Features: | NAT support, VPN support, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shaping, Stateful Packet Inspection (SPI), content filtering, DiffServ support, MAC address filtering, IPv6 support, High Availability, Intrusion |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, RSVP, IPSec, PPPoE, PPPoA, FTP, DHCP, DNS, L2TPv3, DDNS |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| RAM: | 512 MB (installed) / 1024 MB (max) - DDR2 SDRAM - SO-DIMM 200-pin |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, VRRP, NHRP, PIM-SM, GRE, policy-based routing (PBR), WCCP |
| Status Indicators: | Port status, power |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.5 kg |
| Width: | 32.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: