Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, Wi-Fi CERTIFIED, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN55022 Class A, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g |
| Depth: | 27.4 cm |
| Device Type: | Router - 8-port switch (integrated) |
| Digital Signaling Protocol: | SHDSL |
| Enclosure Type: | Desktop - 1U |
| Encryption Algorithm: | LEAP, DES, Triple DES, AES, 128-bit WEP, 40-bit WEP, PEAP, TKIP, WPA |
| Expansion Slots: | CompactFlash ¦ Memory |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, VPN support, load balancing, VLAN support, Stateful Packet Inspection (SPI), manageable, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering |
| Flash Memory: | 32 MB (installed) / 128 MB (max) |
| Gain Level: | 2.2 dBi |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | LAN: 8 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x SHDSL ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x BRI ST ¦ Management: 1 x auxiliary ¦ Management: 1 x console |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Range Indoors: | 97.5 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | Internal power supply - 50 Watt |
| Protocols & Specifications: | ITU G.991.2 (G.shdsl) |
| RAM: | 128 MB (installed) / 384 MB (max) |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.8 kg |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, Wi-Fi CERTIFIED, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN55022 Class A, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g |
| Depth: | 27.4 cm |
| Device Type: | Router - 8-port switch (integrated) |
| Digital Signaling Protocol: | SHDSL |
| Enclosure Type: | Desktop - 1U |
| Encryption Algorithm: | LEAP, DES, Triple DES, AES, 128-bit WEP, 40-bit WEP, PEAP, TKIP, WPA |
| Expansion Slots: | CompactFlash ¦ Memory |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, VPN support, load balancing, VLAN support, Stateful Packet Inspection (SPI), manageable, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering |
| Flash Memory: | 32 MB (installed) / 128 MB (max) |
| Gain Level: | 2.2 dBi |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | LAN: 8 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x SHDSL ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x BRI ST ¦ Management: 1 x auxiliary ¦ Management: 1 x console |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Range Indoors: | 97.5 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | Internal power supply - 50 Watt |
| Protocols & Specifications: | ITU G.991.2 (G.shdsl) |
| RAM: | 128 MB (installed) / 384 MB (max) |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.8 kg |
| Width: | 34.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: