Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID), TACACS+ |
| Capacity: | VPN tunnels: 10 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, ETSI, EN 60950, IEC 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, IEC950, VCCI-II, EN55022 Class B, |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Data Transfer Rate: | 54 Mbps |
| Depth: | 23.2 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL, ADSL2, ADSL2+ |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | LEAP, Triple DES, MD5, AES, TLS, PEAP, TKIP, WPA, WPA2 |
| Features: | Firewall protection, auto-sensing per device, DHCP support, NAT support, VPN support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Stateful Packet Inspection (SPI), manageable, MAC address filtering, IPv6 support, Intrusion Prevention System (IPS), Wi-Fi M |
| Flash Memory: | 24 MB (installed) / 52 MB (max) |
| Framing Format: | ANSI T1.413 |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Gain Level: | 2.2 dBi |
| Height: | 5.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x ADSL - RJ-11 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 |
| Localisation: | Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, PPPoE, PPPoA |
| Power Device: | External power adapter - 26 Watt |
| Protocols & Specifications: | ITU G.992.3 (G.DMT.bis), ITU G.992.1 (G.DMT) Annex A, ITU G.992.1 (G.DMT) Annex B, ITU G.992.5 Annex A |
| RAM: | 128 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2 |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1 kg |
| Width: | 26 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID), TACACS+ |
| Capacity: | VPN tunnels: 10 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, ETSI, EN 60950, IEC 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, IEC950, VCCI-II, EN55022 Class B, |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Data Transfer Rate: | 54 Mbps |
| Depth: | 23.2 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Digital Signaling Protocol: | ADSL, ADSL2, ADSL2+ |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | LEAP, Triple DES, MD5, AES, TLS, PEAP, TKIP, WPA, WPA2 |
| Features: | Firewall protection, auto-sensing per device, DHCP support, NAT support, VPN support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Stateful Packet Inspection (SPI), manageable, MAC address filtering, IPv6 support, Intrusion Prevention System (IPS), Wi-Fi M |
| Flash Memory: | 24 MB (installed) / 52 MB (max) |
| Framing Format: | ANSI T1.413 |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Gain Level: | 2.2 dBi |
| Height: | 5.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x ADSL - RJ-11 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 |
| Localisation: | Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, PPPoE, PPPoA |
| Power Device: | External power adapter - 26 Watt |
| Protocols & Specifications: | ITU G.992.3 (G.DMT.bis), ITU G.992.1 (G.DMT) Annex A, ITU G.992.1 (G.DMT) Annex B, ITU G.992.5 Annex A |
| RAM: | 128 MB (installed) / 256 MB (max) |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2 |
| Type: | DSL modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1 kg |
| Width: | 26 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: