Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 20 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, Wi-Fi CERTIFIED, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN50082-1, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, EN 61000-6-1, AS/NZ 3548 Class B, EN 60555-2, FCC CFR47 Part 15, FCC CFR47 Pa |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 24.9 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | LEAP, DES, Triple DES, SSL, PEAP, TKIP, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x ExpressCard ¦ 1 (total) / 1 (free) x SO-DIMM 200-pin |
| Features: | NAT support, VPN support, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shaping, Stateful Packet Inspection (SPI), content filtering, DiffServ support, MAC address filtering, IPv6 support, High Availability, Intrusion |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, FTP, DNS, L2TPv3, DDNS |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| RAM: | 256 MB (installed) / 768 MB (max) - DDR2 SDRAM - SO-DIMM 200-pin |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, VRRP, NHRP, PIM-SM, GRE |
| Status Indicators: | Port status, power |
| Type: | Wireless cellular modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.5 kg |
| Width: | 32.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 20 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, Wi-Fi CERTIFIED, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN50082-1, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, EN 61000-6-1, AS/NZ 3548 Class B, EN 60555-2, FCC CFR47 Part 15, FCC CFR47 Pa |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 24.9 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | LEAP, DES, Triple DES, SSL, PEAP, TKIP, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x ExpressCard ¦ 1 (total) / 1 (free) x SO-DIMM 200-pin |
| Features: | NAT support, VPN support, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shaping, Stateful Packet Inspection (SPI), content filtering, DiffServ support, MAC address filtering, IPv6 support, High Availability, Intrusion |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, FTP, DNS, L2TPv3, DDNS |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced IP services |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| RAM: | 256 MB (installed) / 768 MB (max) - DDR2 SDRAM - SO-DIMM 200-pin |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, VRRP, NHRP, PIM-SM, GRE |
| Status Indicators: | Port status, power |
| Type: | Wireless cellular modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.5 kg |
| Width: | 32.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: