Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 3 |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 20 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n (draft 2.0), VCCI-II, EN55024, CSA 22.2 No. 60950, EN55022 Class B, AS/NZ 3548 Class B, AS/NZS 60950-1, CS-03, FCC, EN 60555-2, UL 60950-1, IEC 60950-1 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft 2.0) |
| Depth: | 26.4 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Directivity: | Omni-directional |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | LEAP, DES, Triple DES, MD5, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x ExpressCard ¦ 1 (total) / 1 (free) x SO-DIMM 200-pin |
| Features: | NAT support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Stateful Packet Inspection (SPI), MAC address filtering, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Fair Queuing (WFQ), Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), DHCP ser |
| Flash Memory: | 128 MB (installed) / 128 MB (max) |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced Security |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| RAM: | 256 MB (installed) / 768 MB (max) - DDR2 SDRAM - SO-DIMM 200-pin |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, VRRP, GRE |
| Service Provider: | Verizon Wireless |
| Status Indicators: | Port status, power |
| Type: | Wireless cellular modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 32.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 3 |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 20 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n (draft 2.0), VCCI-II, EN55024, CSA 22.2 No. 60950, EN55022 Class B, AS/NZ 3548 Class B, AS/NZS 60950-1, CS-03, FCC, EN 60555-2, UL 60950-1, IEC 60950-1 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft 2.0) |
| Depth: | 26.4 cm |
| Device Type: | Router - 4-port switch (integrated) |
| Directivity: | Omni-directional |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | LEAP, DES, Triple DES, MD5, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK, PKI, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x ExpressCard ¦ 1 (total) / 1 (free) x SO-DIMM 200-pin |
| Features: | NAT support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Stateful Packet Inspection (SPI), MAC address filtering, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Fair Queuing (WFQ), Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), DHCP ser |
| Flash Memory: | 128 MB (installed) / 128 MB (max) |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A ¦ WAN: 1 x |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec |
| OS Provided: | Cisco IOS Advanced Security |
| Power Device: | External power adapter - 60 Watt |
| RAM: | 256 MB (installed) / 768 MB (max) - DDR2 SDRAM - SO-DIMM 200-pin |
| Remote Management Protocol: | Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, VRRP, GRE |
| Service Provider: | Verizon Wireless |
| Status Indicators: | Port status, power |
| Type: | Wireless cellular modem |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 32.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: