Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External integrated |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Capacity: | Concurrent sessions: 5000 ¦ IPSec VPN tunnels: 5 ¦ PPTP VPN tunnels: 5 ¦ Active VLANs: 4 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, UPnP, FCC Class B certified, cUL, IC |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Depth: | 15 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Directivity: | Omni-directional |
| Electric Current Required: | 1 A |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | NAT support, PAT support, VLAN support, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), DoS attack prevention, dynamic DNS server, port mirroring, E-mail alert, IPv6 support, VPN passthrough, Wireless Distribution System (WDS) support, firmware upgradab |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Gain Level: | 1.8 dBi |
| Height: | 3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 |
| Line Coding Format: | OFDM |
| Localisation: | English / Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, ICMP/IP, IPSec, PPPoE, DHCP, Bonjour, DDNS |
| OS Provided: | Linux |
| Performance: | NAT throughput: 90 Mbps ¦ VPN throughput (IPSec): 5 Mbps |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, IGMP, static IPv6 routing, RIPng |
| Selectable Channels Qty: | 13 |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Power, WAN, LAN, wireless |
| Version: | original |
| Weight: | 279 g |
| Width: | 15 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Antenna: | External integrated |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Capacity: | Concurrent sessions: 5000 ¦ IPSec VPN tunnels: 5 ¦ PPTP VPN tunnels: 5 ¦ Active VLANs: 4 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, UPnP, FCC Class B certified, cUL, IC |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Depth: | 15 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Directivity: | Omni-directional |
| Electric Current Required: | 1 A |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | NAT support, PAT support, VLAN support, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), DoS attack prevention, dynamic DNS server, port mirroring, E-mail alert, IPv6 support, VPN passthrough, Wireless Distribution System (WDS) support, firmware upgradab |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Gain Level: | 1.8 dBi |
| Height: | 3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 |
| Line Coding Format: | OFDM |
| Localisation: | English / Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, ICMP/IP, IPSec, PPPoE, DHCP, Bonjour, DDNS |
| OS Provided: | Linux |
| Performance: | NAT throughput: 90 Mbps ¦ VPN throughput (IPSec): 5 Mbps |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, IGMP, static IPv6 routing, RIPng |
| Selectable Channels Qty: | 13 |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Power, WAN, LAN, wireless |
| Version: | original |
| Weight: | 279 g |
| Width: | 15 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: