Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External integrated |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Capacity: | Concurrent sessions: 12000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 10 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 10 ¦ PPTP VPN tunnels: 10 ¦ Wireless clients: up to 64 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.11b, IEEE 802.1w, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, UPnP, FCC Class B certified, IC |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, AES, 128-bit WEP, 64-bit WEP, SHA-1, TKIP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | DMZ port, NAT support, hardware encryption, PAT support, VLAN support, repeating mode, Syslog support, DoS attack prevention, content filtering, ALG support, port mirroring, E-mail alert, MAC address filtering, IPv6 support, VPN passthrough, Wireless Dist |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | Indonesia, Vietnam, Hong Kong, Thailand, Malaysia, Singapore, India, Philippines, Korea, Russia, Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, ICMP/IP, IPSec, PPPoE, DHCP, Bonjour, DDNS |
| OS Provided: | Linux |
| Performance: | NAT throughput: 800 Mbps ¦ VPN throughput (IPSec): 50 Mbps |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IP routing, static IPv6 routing, RIPng |
| Selectable Channels Qty: | 13 |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Power, WAN, LAN, wireless, USB, VPN |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Antenna: | External integrated |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Capacity: | Concurrent sessions: 12000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 10 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 10 ¦ PPTP VPN tunnels: 10 ¦ Wireless clients: up to 64 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.11b, IEEE 802.1w, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, UPnP, FCC Class B certified, IC |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, AES, 128-bit WEP, 64-bit WEP, SHA-1, TKIP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | DMZ port, NAT support, hardware encryption, PAT support, VLAN support, repeating mode, Syslog support, DoS attack prevention, content filtering, ALG support, port mirroring, E-mail alert, MAC address filtering, IPv6 support, VPN passthrough, Wireless Dist |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ USB: 1 x 4 pin USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | Indonesia, Vietnam, Hong Kong, Thailand, Malaysia, Singapore, India, Philippines, Korea, Russia, Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, ICMP/IP, IPSec, PPPoE, DHCP, Bonjour, DDNS |
| OS Provided: | Linux |
| Performance: | NAT throughput: 800 Mbps ¦ VPN throughput (IPSec): 50 Mbps |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IP routing, static IPv6 routing, RIPng |
| Selectable Channels Qty: | 13 |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Power, WAN, LAN, wireless, USB, VPN |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: