Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External |
|---|---|
| Antenna Qty: | 6 |
| Capacity: | Streams: 6 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6, IC, FCC, NCC, RCM |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Depth: | 33.88 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES, WPS |
| Features: | NAT support, firmware upgradable, Mesh networking, Quality of Service (QoS), Wi-Fi Protected Setup (WPS), Samba support, Guest Zone support, MU-MIMO technology, DMZ support, Target Wait Time (TWT), test Internet speed, Voice Control, QuickVPN |
| Flash Memory: | 128 GB (max) |
| Frequency Band: | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Height: | 21.132 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Intelligent Assistant: | Google Assistant, Alexa |
| Interfaces: | WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x ¦ USB 3.0: 1 x |
| Line Coding Format: | 1024 QAM, OFDMA |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, PPPoE, FTP, DHCP |
| OS Required: | Apple MacOS X 10.6.x or later, Microsoft Windows Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | DHCP |
| Routing Protocol: | Static IP routing, static IPv6 routing |
| Status Indicators: | Power, USB, Internet, 2.4/5 GHz |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 732 g |
| Wi-Fi Rating: | AX5400 |
| Width: | 24.135 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Antenna: | External |
|---|---|
| Antenna Qty: | 6 |
| Capacity: | Streams: 6 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6, IC, FCC, NCC, RCM |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Depth: | 33.88 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES, WPS |
| Features: | NAT support, firmware upgradable, Mesh networking, Quality of Service (QoS), Wi-Fi Protected Setup (WPS), Samba support, Guest Zone support, MU-MIMO technology, DMZ support, Target Wait Time (TWT), test Internet speed, Voice Control, QuickVPN |
| Flash Memory: | 128 GB (max) |
| Frequency Band: | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Height: | 21.132 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Intelligent Assistant: | Google Assistant, Alexa |
| Interfaces: | WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x ¦ USB 3.0: 1 x |
| Line Coding Format: | 1024 QAM, OFDMA |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, PPPoE, FTP, DHCP |
| OS Required: | Apple MacOS X 10.6.x or later, Microsoft Windows Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | DHCP |
| Routing Protocol: | Static IP routing, static IPv6 routing |
| Status Indicators: | Power, USB, Internet, 2.4/5 GHz |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 732 g |
| Wi-Fi Rating: | AX5400 |
| Width: | 24.135 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: