Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | Concurrent sessions: 20000 ¦ VPN tunnels: 25 ¦ SSL VPN tunnels: 5 ¦ Firewall policies: 200 ¦ New sessions per second: 200 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, FCC Class B certified, VCCI, C-Tick, cUL |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 14 cm |
| Device Type: | Wireless router - 8-port switch (integrated) |
| Directivity: | Omni-directional |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, Blowfish, Twofish, MD5, AES, SSL, TLS, SHA-1, PEAP, TTLS, CAST-128, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | Firewall protection, DMZ port, DHCP support, NAT support, VPN support, PAT support, VLAN support, content filtering, IPv6 support, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, firmware upgradable, IPSec Virtual Private Network (VPN), WPA2 encryption, |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Height: | 3.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 8 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A |
| MTBF: | 250,000 hours |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, DDNS |
| Performance: | Firewall throughput: 750 Mbps ¦ VPN throughput: 95 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 12.6 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Routing Protocol: | Static IP routing |
| Status Indicators: | Port status, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 20.3 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | Concurrent sessions: 20000 ¦ VPN tunnels: 25 ¦ SSL VPN tunnels: 5 ¦ Firewall policies: 200 ¦ New sessions per second: 200 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, FCC Class B certified, VCCI, C-Tick, cUL |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 14 cm |
| Device Type: | Wireless router - 8-port switch (integrated) |
| Directivity: | Omni-directional |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, Blowfish, Twofish, MD5, AES, SSL, TLS, SHA-1, PEAP, TTLS, CAST-128, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | Firewall protection, DMZ port, DHCP support, NAT support, VPN support, PAT support, VLAN support, content filtering, IPv6 support, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, firmware upgradable, IPSec Virtual Private Network (VPN), WPA2 encryption, |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Height: | 3.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 8 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A |
| MTBF: | 250,000 hours |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, DDNS |
| Performance: | Firewall throughput: 750 Mbps ¦ VPN throughput: 95 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 12.6 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Routing Protocol: | Static IP routing |
| Status Indicators: | Port status, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 20.3 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: