Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, C-Tick, CB, IC, FCC, RoHS, CISPR |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2 |
| Data Transfer Rate: | 1.3 Gbps |
| Depth: | 11.2 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | WPA2-PSK |
| Features: | NAT support, layer 7 switching, VLAN support, Syslog support, firmware upgradable, event log, Multiple SSID support, 3G/4G USB Dongle Support, 802.1x authentication, cloud managed, VoIP support, 2x2 MU-MIMO technology, DMZ support |
| Frequency Band: | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Height: | 2.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Included Accessories: | SIM card ejector |
| Interfaces: | LAN: 3 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A |
| Localisation: | North America |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mobile Communication Protocol: | LTE |
| Mounting Kit: | Included |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE, DHCP |
| Performance: | Firewall throughput: 100 Mbps ¦ VPN throughput: 50 Mbps |
| Power Device: | External power adapter - 50 Watt |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Routing Protocol: | Static IP routing |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 54 V |
| Weight: | 487 g |
| Width: | 20 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, C-Tick, CB, IC, FCC, RoHS, CISPR |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2 |
| Data Transfer Rate: | 1.3 Gbps |
| Depth: | 11.2 cm |
| Device Type: | Wireless router - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | WPA2-PSK |
| Features: | NAT support, layer 7 switching, VLAN support, Syslog support, firmware upgradable, event log, Multiple SSID support, 3G/4G USB Dongle Support, 802.1x authentication, cloud managed, VoIP support, 2x2 MU-MIMO technology, DMZ support |
| Frequency Band: | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Height: | 2.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Included Accessories: | SIM card ejector |
| Interfaces: | LAN: 3 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A |
| Localisation: | North America |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mobile Communication Protocol: | LTE |
| Mounting Kit: | Included |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE, DHCP |
| Performance: | Firewall throughput: 100 Mbps ¦ VPN throughput: 50 Mbps |
| Power Device: | External power adapter - 50 Watt |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Routing Protocol: | Static IP routing |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 54 V |
| Weight: | 487 g |
| Width: | 20 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Michael Holste is your contact person for: