Checkpoint CPAP-SG3600
Check Point 3600 Base Appliance with SandBlast subscription package for 1 year
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent connections: 2000000 ¦ Virtual systems: 5 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | UL, TUV GS, VCCI, C-Tick, ISO 14001, CB, FCC, RoHS, WEEE, REACH, RCM |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 21 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | Firewall protection, VPN support, LDAP support, IPv6 support, High Availability, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, reset button, application filtering, Data Loss Prevention (DLP), ClusterXL, CoreXL, SecureXL |
| Form Factor: | Desktop |
| Hard Drive: | SSD 240 GB x 1 |
| Height: | 4.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 95% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 5 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x console - USB-C |
| Manufacturer: | Checkpoint |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Threat prevention throughput: 0.76 Gbps ¦ NGFW throughput: 1.5 Gbps ¦ IPS throughput: 1.99 Gbps ¦ Firewall throughput: 3.3 Gbps ¦ Firewall throughput (1518-byte UDP): 4 Gbps ¦ VPN throughput (128-bit AES): 2.71 Gbps ¦ Connection rate: 32000 connections pe |
| Power Consumption Operational: | 24.2 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Provided: | 40 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processors Installed: | 1 x |
| RAM: | 8 GB |
| Routing Protocol: | RIP, BGP, IGMPv2, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, policy-based routing (PBR) |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.4 kg |
| Width: | 21 cm |
| GPSR - economic actor: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| GPSR - EU responsible person: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent connections: 2000000 ¦ Virtual systems: 5 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | UL, TUV GS, VCCI, C-Tick, ISO 14001, CB, FCC, RoHS, WEEE, REACH, RCM |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 21 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | Firewall protection, VPN support, LDAP support, IPv6 support, High Availability, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, reset button, application filtering, Data Loss Prevention (DLP), ClusterXL, CoreXL, SecureXL |
| Form Factor: | Desktop |
| Hard Drive: | SSD 240 GB x 1 |
| Height: | 4.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 95% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 5 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x console - USB-C |
| Manufacturer: | Checkpoint |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Threat prevention throughput: 0.76 Gbps ¦ NGFW throughput: 1.5 Gbps ¦ IPS throughput: 1.99 Gbps ¦ Firewall throughput: 3.3 Gbps ¦ Firewall throughput (1518-byte UDP): 4 Gbps ¦ VPN throughput (128-bit AES): 2.71 Gbps ¦ Connection rate: 32000 connections pe |
| Power Consumption Operational: | 24.2 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Provided: | 40 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processors Installed: | 1 x |
| RAM: | 8 GB |
| Routing Protocol: | RIP, BGP, IGMPv2, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, policy-based routing (PBR) |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.4 kg |
| Width: | 21 cm |
| GPSR - economic actor: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| GPSR - EU responsible person: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: