Cisco ASA-SSM-AIP-40-K9
ASA 5500 AIP Security Services Module-40
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN 61000-3-2, UL 1950, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, CSA 22.2 No. 950, EN55022 Class A, AS/NZS 3260, AS/NZ 3548 Class A, FCC Part 15 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 27.9 cm |
| Designed For: | Cisco ASA 5520, 5520 Adaptive Security Appliance, 5520 Adaptive Security Appliance UC Security Edition, 5520 Anti-X Edition, 5520 Appliance, 5520 DC Appliance, 5520 IPS Edition, 5520 SSL / IPsec VPN Edition, 5540, 5540 Adaptive Security Appliance, 5540 Ad |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | Intrusion Prevention System (IPS) |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Processors Installed: | 1 x Intel Xeon 2 GHz |
| RAM: | 4 GB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | Telnet |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, status, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 1.2 kg |
| Width: | 17.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN 61000-3-2, UL 1950, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, CSA 22.2 No. 950, EN55022 Class A, AS/NZS 3260, AS/NZ 3548 Class A, FCC Part 15 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 27.9 cm |
| Designed For: | Cisco ASA 5520, 5520 Adaptive Security Appliance, 5520 Adaptive Security Appliance UC Security Edition, 5520 Anti-X Edition, 5520 Appliance, 5520 DC Appliance, 5520 IPS Edition, 5520 SSL / IPsec VPN Edition, 5540, 5540 Adaptive Security Appliance, 5540 Ad |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | Intrusion Prevention System (IPS) |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Processors Installed: | 1 x Intel Xeon 2 GHz |
| RAM: | 4 GB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | Telnet |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, status, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 1.2 kg |
| Width: | 17.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: