Cisco ASA5505-50-AIP5-K8
ASA 5505 50-user, AIP SSC-5, SW, DES
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bundled with: | Cisco Advanced Inspection and Prevention Security Services Card 5 (AIP-SSC-5) |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN peers: 10 ¦ SSL VPN peers: 2 ¦ Concurrent sessions: 10000 |
| Compliant Standards: | VCCI Class B ITE, CISPR 22 Class B, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 60950, EN 61000-3-3, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950, EN55022 Class B, FCC Part 15 B, FIPS 140-2 Level 2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 17.4 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, AES, SSL |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, DMZ port, VPN support, VLAN support |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Installed Modules Qty (Max): | 1 (1) |
| Interfaces: | 6 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 2 x 100Base-TX (PoE) - RJ-45 ¦ 3 x USB 2.0 - Type A ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| Performance: | Firewall throughput: 150 Mbps ¦ VPN throughput (3DES/AES): 100 Mbps |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 256 MB (512 MB max) DDR SDRAM DIMM 184-PIN |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.8 kg |
| Width: | 20 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Bundled with: | Cisco Advanced Inspection and Prevention Security Services Card 5 (AIP-SSC-5) |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN peers: 10 ¦ SSL VPN peers: 2 ¦ Concurrent sessions: 10000 |
| Compliant Standards: | VCCI Class B ITE, CISPR 22 Class B, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 60950, EN 61000-3-3, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950, EN55022 Class B, FCC Part 15 B, FIPS 140-2 Level 2 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 17.4 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, AES, SSL |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, DMZ port, VPN support, VLAN support |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Installed Modules Qty (Max): | 1 (1) |
| Interfaces: | 6 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 2 x 100Base-TX (PoE) - RJ-45 ¦ 3 x USB 2.0 - Type A ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| Performance: | Firewall throughput: 150 Mbps ¦ VPN throughput (3DES/AES): 100 Mbps |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 256 MB (512 MB max) DDR SDRAM DIMM 184-PIN |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.8 kg |
| Width: | 20 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: