Cisco ASA5555-CU-2AC-K9
ASA 5555-X with SW, 14GE Data, 1GE Mgmt, 2AC, 3DES/AES
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | IPSec VPN peers: 5000 ¦ SSL VPN peers: 2 ¦ Concurrent sessions: 1000000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 500 ¦ Security contexts: 2 |
|---|---|
| Compliant Standards: | C-Tick, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, CISPR 22, EMC, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, FCC Part 15 B Class A, VCCI V-3, KC, IEC 60950-1 Second Edition, CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Depth: | 48.4 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, VPN support, VLAN support, High Availability |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.24 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 14 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB 2.0 - Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| Performance: | Firewall throughput: 4 Gbps ¦ VPN throughput (3DES/AES): 700 Mbps ¦ Connection rate: 50000 connections per second ¦ Firewall + intrusion prevention throughput: 1.3 Gbps |
| Ports Qty: | 14 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 400 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| RAM: | 16 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Software Included: | Cisco VPN Client, Cisco AnyConnect Client |
| Status Indicators: | Power, HDD activity, active, alarm |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.61 kg |
| Width: | 42.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Capacity: | IPSec VPN peers: 5000 ¦ SSL VPN peers: 2 ¦ Concurrent sessions: 1000000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 500 ¦ Security contexts: 2 |
|---|---|
| Compliant Standards: | C-Tick, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, CISPR 22, EMC, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, FCC Part 15 B Class A, VCCI V-3, KC, IEC 60950-1 Second Edition, CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Depth: | 48.4 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | Triple DES, AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, VPN support, VLAN support, High Availability |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.24 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 14 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB 2.0 - Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec |
| Performance: | Firewall throughput: 4 Gbps ¦ VPN throughput (3DES/AES): 700 Mbps ¦ Connection rate: 50000 connections per second ¦ Firewall + intrusion prevention throughput: 1.3 Gbps |
| Ports Qty: | 14 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 400 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| RAM: | 16 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Software Included: | Cisco VPN Client, Cisco AnyConnect Client |
| Status Indicators: | Power, HDD activity, active, alarm |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.61 kg |
| Width: | 42.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: