Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent Layer 4 connections: 19000000 ¦ SSL transactions per second (2K SSL TPS): 7000 ¦ SSL transactions per second (ECDHE P-256-ECDSA): 5000 ¦ SSL transactions per second (ECDHE P-256-RSA-2K): 5000 ¦ Tenants: 1 |
| Compliant Standards: | IEC 60950-1:2005, FCC CFR47 Part 15 B Class A, ANSI/UL 60950-1-2014, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07+A1:2011+A2:2014, IEC 60950-1:2005/AMD1:2009, IEC 60950-1:2005/AMD2:2013, EN 62368-1:2014+A11:2017, ETSI EN 300 386 V2.1.1:2016-07, IEC 62368-1: 2014, EN 6095 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 42.9 cm |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | SSL, TLS |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | SSD 480 GB x 1 - M.2 |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% RH (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x USB 3.0 ¦ 1 x serial / console ¦ 4 x 1/10GBase-T - RJ-45 ¦ 4 x 1Gb Ethernet/10Gb Ethernet/25Gb Ethernet - SFP/SFP+/SFP28 |
| Manufacturer: | F5 Networks |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Request rate (layer 7): 475000 requests per second ¦ Connection rate (layer 4): 170000 connections per second ¦ Layer 4 HTTP throughput: 850000 requests per second ¦ Layer 4 throughput: 20 Gbps ¦ Layer 7 throughput: 13 Gbps ¦ Bulk encryption: 8 Gbps ¦ Sof |
| Power Consumption Operational: | 85 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Processors Installed: | Intel Atom |
| RAM: | 32 GB |
| Software Included: | BIG-IP Local Traffic Manager |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 9.07 kg |
| Width: | 43.4 cm |
| GPSR - economic actor: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| GPSR - EU responsible person: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent Layer 4 connections: 19000000 ¦ SSL transactions per second (2K SSL TPS): 7000 ¦ SSL transactions per second (ECDHE P-256-ECDSA): 5000 ¦ SSL transactions per second (ECDHE P-256-RSA-2K): 5000 ¦ Tenants: 1 |
| Compliant Standards: | IEC 60950-1:2005, FCC CFR47 Part 15 B Class A, ANSI/UL 60950-1-2014, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07+A1:2011+A2:2014, IEC 60950-1:2005/AMD1:2009, IEC 60950-1:2005/AMD2:2013, EN 62368-1:2014+A11:2017, ETSI EN 300 386 V2.1.1:2016-07, IEC 62368-1: 2014, EN 6095 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 42.9 cm |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | SSL, TLS |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | SSD 480 GB x 1 - M.2 |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% RH (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x USB 3.0 ¦ 1 x serial / console ¦ 4 x 1/10GBase-T - RJ-45 ¦ 4 x 1Gb Ethernet/10Gb Ethernet/25Gb Ethernet - SFP/SFP+/SFP28 |
| Manufacturer: | F5 Networks |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Request rate (layer 7): 475000 requests per second ¦ Connection rate (layer 4): 170000 connections per second ¦ Layer 4 HTTP throughput: 850000 requests per second ¦ Layer 4 throughput: 20 Gbps ¦ Layer 7 throughput: 13 Gbps ¦ Bulk encryption: 8 Gbps ¦ Sof |
| Power Consumption Operational: | 85 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Processors Installed: | Intel Atom |
| RAM: | 32 GB |
| Software Included: | BIG-IP Local Traffic Manager |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 9.07 kg |
| Width: | 43.4 cm |
| GPSR - economic actor: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| GPSR - EU responsible person: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: