Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Concurrent connections: 38000000 ¦ Tenants: 2 |
|---|---|
| Compliant Standards: | ANSI/UL 60950-1-2014, ANSI/UL 62368-1:2014 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-14, CSA C22.2 No. 60950-1-07 + A1:2011 + A2:2014, EN 55032:2015+A11:2020 Class A, EN 55035:2017+A11:2020, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013, EN 62368-1:20 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 42.9 cm |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | FIPS 140-2 Level 2, SSL |
| Features: | Multi-tenancy (VRF), 16-core CPU, DDos attack prevention, Web Application Firewall (WAF), secure web gateway |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | SSD 480 GB x 1 - M.2 |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 4 x 1/10GBase-T - RJ-45 ¦ 1 x management (USB 3.0) ¦ 1 x serial / console ¦ 4 x 1 Gigabit Ethernet/10Gb Ethernet/25Gb Ethernet - SFP/SFP+/SFP28 ¦ 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 |
| Manufacturer: | F5 Networks |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | F5 TMOS(64-bit) |
| Performance: | TLS/SSL throughput: 30000 transactions per second ¦ ECDHE throughput: 14000 transactions per second ¦ Layer 7 throughput: 30 Gbps ¦ Layer 4 throughput: 40 Gbps ¦ Bulk encryption: 20 Gbps ¦ Request rate (layer 7): 1300000 requests per second ¦ Connection r |
| Ports Qty: | 8 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Processors Installed: | 1 x Intel Atom |
| RAM: | 64 GB |
| Software Included: | BIG-IP Local Traffic Manager |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 9.07 kg |
| Width: | 43.4 cm |
| GPSR - economic actor: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| GPSR - EU responsible person: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Capacity: | Concurrent connections: 38000000 ¦ Tenants: 2 |
|---|---|
| Compliant Standards: | ANSI/UL 60950-1-2014, ANSI/UL 62368-1:2014 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-14, CSA C22.2 No. 60950-1-07 + A1:2011 + A2:2014, EN 55032:2015+A11:2020 Class A, EN 55035:2017+A11:2020, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013, EN 62368-1:20 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 42.9 cm |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | FIPS 140-2 Level 2, SSL |
| Features: | Multi-tenancy (VRF), 16-core CPU, DDos attack prevention, Web Application Firewall (WAF), secure web gateway |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | SSD 480 GB x 1 - M.2 |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 4 x 1/10GBase-T - RJ-45 ¦ 1 x management (USB 3.0) ¦ 1 x serial / console ¦ 4 x 1 Gigabit Ethernet/10Gb Ethernet/25Gb Ethernet - SFP/SFP+/SFP28 ¦ 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 |
| Manufacturer: | F5 Networks |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | F5 TMOS(64-bit) |
| Performance: | TLS/SSL throughput: 30000 transactions per second ¦ ECDHE throughput: 14000 transactions per second ¦ Layer 7 throughput: 30 Gbps ¦ Layer 4 throughput: 40 Gbps ¦ Bulk encryption: 20 Gbps ¦ Request rate (layer 7): 1300000 requests per second ¦ Connection r |
| Ports Qty: | 8 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Processors Installed: | 1 x Intel Atom |
| RAM: | 64 GB |
| Software Included: | BIG-IP Local Traffic Manager |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 9.07 kg |
| Width: | 43.4 cm |
| GPSR - economic actor: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| GPSR - EU responsible person: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: