Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent Layer 4 connections: 85000000 ¦ SSL transactions per second (2K SSL TPS): 80000 ¦ SSL transactions per second (ECDHE P-256-ECDSA): 50000 ¦ SSL transactions per second (ECDHE P-256-RSA-2K): 50000 ¦ Tenants: 18 |
| Compliant Standards: | ANSI/UL 60950-1-2014, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07+A1:2011+A2:2014, IEC 60950-1:2005, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013, IEC 62368-1: 2014 Second Edition, EN 62368-1:2014+A11:2017, CSA C22.2 No. 62368-1-14, UL 62368-1 Second Edition, FCC P |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 77.72 cm |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | SSL, TLS |
| Features: | Multi-tenancy (VRF) |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | SSD 1 TB x 1 - M.2 |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% RH (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x USB 3.0 ¦ 1 x console ¦ 2 x 40Gb Ethernet/100Gb Ethernet - QSFP+/QSFP28 ¦ 8 x 10Gb Ethernet/25Gb Ethernet - SFP+/SFP28 |
| Manufacturer: | F5 Networks |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | F5 TMOS(64-bit) |
| Performance: | Request rate (layer 7): 3300000 requests per second ¦ Connection rate (layer 4): 1400000 connections per second ¦ Layer 4 HTTP throughput: 18000000 requests per second ¦ Layer 4 throughput: 95 Gbps ¦ Layer 7 throughput: 85 Gbps ¦ Bulk encryption: 45 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 425 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 650 Watt |
| RAM: | 128 GB |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 16.33 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| GPSR - EU responsible person: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent Layer 4 connections: 85000000 ¦ SSL transactions per second (2K SSL TPS): 80000 ¦ SSL transactions per second (ECDHE P-256-ECDSA): 50000 ¦ SSL transactions per second (ECDHE P-256-RSA-2K): 50000 ¦ Tenants: 18 |
| Compliant Standards: | ANSI/UL 60950-1-2014, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07+A1:2011+A2:2014, IEC 60950-1:2005, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013, IEC 62368-1: 2014 Second Edition, EN 62368-1:2014+A11:2017, CSA C22.2 No. 62368-1-14, UL 62368-1 Second Edition, FCC P |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 77.72 cm |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | SSL, TLS |
| Features: | Multi-tenancy (VRF) |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | SSD 1 TB x 1 - M.2 |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% RH (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 1 x USB 3.0 ¦ 1 x console ¦ 2 x 40Gb Ethernet/100Gb Ethernet - QSFP+/QSFP28 ¦ 8 x 10Gb Ethernet/25Gb Ethernet - SFP+/SFP28 |
| Manufacturer: | F5 Networks |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | F5 TMOS(64-bit) |
| Performance: | Request rate (layer 7): 3300000 requests per second ¦ Connection rate (layer 4): 1400000 connections per second ¦ Layer 4 HTTP throughput: 18000000 requests per second ¦ Layer 4 throughput: 95 Gbps ¦ Layer 7 throughput: 85 Gbps ¦ Bulk encryption: 45 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 425 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 650 Watt |
| RAM: | 128 GB |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 16.33 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| GPSR - EU responsible person: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: