Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Concurrent sessions: 1400000 ¦ New sessions per second: 77000 ¦ Firewall policies: 100000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 5000 ¦ Concurrent SSL VPN users: 300 ¦ Virtual domains: 10 ¦ Number of FortiAP de |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15, ICSA Network IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 29.8 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), ASIC VPN, URL filtering, web threat protection, application filtering |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN) ¦ 8 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) (DMZ) ¦ 2 x USB ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 8 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | FortiOS 5 |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte UDP): 3 Gbps ¦ Firewall throughput (512-byte UDP): 3 Gbps ¦ Firewall throughput (64-byte UDP): 3 Gbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 2 µs ¦ Firewall throughput: 4.5 Mpps ¦ IPS throughput (512-byte packet size): 1.3 Gbps ¦ |
| Power Consumption Operational: | 79 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.8 kg |
| Width: | 43.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Capacity: | Concurrent sessions: 1400000 ¦ New sessions per second: 77000 ¦ Firewall policies: 100000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 5000 ¦ Concurrent SSL VPN users: 300 ¦ Virtual domains: 10 ¦ Number of FortiAP de |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15, ICSA Network IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 29.8 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), ASIC VPN, URL filtering, web threat protection, application filtering |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN) ¦ 8 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) (DMZ) ¦ 2 x USB ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 8 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | FortiOS 5 |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte UDP): 3 Gbps ¦ Firewall throughput (512-byte UDP): 3 Gbps ¦ Firewall throughput (64-byte UDP): 3 Gbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 2 µs ¦ Firewall throughput: 4.5 Mpps ¦ IPS throughput (512-byte packet size): 1.3 Gbps ¦ |
| Power Consumption Operational: | 79 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.8 kg |
| Width: | 43.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
Alexander Brill is your contact person for: