Fortinet FG-200E-BDL
Fortinet FortiGate 200E - UTM Bundle - security appliance - GigE - 1U - rack-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 2000000 ¦ New sessions per second: 135000 ¦ Firewall policies: 10000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 5000 ¦ Concurrent SSL VPN users: 300 ¦ Number of FortiAP devices: 128 ¦ Numbe |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 B Class A, RCM, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Firewall protection, VPN support, content filtering, manageable, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), anti-virus protection |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN) ¦ 14 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A ¦ 4 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x 1000Base-T (management) - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte UDP): 20 Gbps ¦ Firewall throughput (512-byte UDP): 20 Gbps ¦ Firewall throughput (64-byte UDP): 9 Gbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 3 µs ¦ Firewall throughput: 13.5 Mpps ¦ VPN throughput (512-bit IPSec): 9 Gbps ¦ VPN t |
| Power Consumption Operational: | 109.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processors Installed: | Fortinet FortiASIC CP9/NP6Lite |
| Status Indicators: | Power, status, alarm, HA |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.4 kg |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 2000000 ¦ New sessions per second: 135000 ¦ Firewall policies: 10000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 5000 ¦ Concurrent SSL VPN users: 300 ¦ Number of FortiAP devices: 128 ¦ Numbe |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 B Class A, RCM, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Firewall protection, VPN support, content filtering, manageable, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), anti-virus protection |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN) ¦ 14 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A ¦ 4 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x 1000Base-T (management) - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte UDP): 20 Gbps ¦ Firewall throughput (512-byte UDP): 20 Gbps ¦ Firewall throughput (64-byte UDP): 9 Gbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 3 µs ¦ Firewall throughput: 13.5 Mpps ¦ VPN throughput (512-bit IPSec): 9 Gbps ¦ VPN t |
| Power Consumption Operational: | 109.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processors Installed: | Fortinet FortiASIC CP9/NP6Lite |
| Status Indicators: | Power, status, alarm, HA |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.4 kg |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
Alexander Brill is your contact person for: