Fortinet FG-3140B
10 x 10GE SFP+ slots, 10 x GE SFP slots, 2 x GE RJ45 ports, 4 x FSM Slots, 64GB SSD storage module, and dual AC power supplies
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, LDAP, internal user database, Active Directory |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x network cable ¦ 1 x serial cable |
| Capacity: | Static IPSec VPN tunnels (system): 10000 ¦ Static IPSec VPN tunnels (VDOM): 5000 ¦ Concurrent sessions: 4000000 ¦ New sessions per second: 100000 ¦ Concurrent SSL VPN users: 22000 ¦ Firewall policies (system): 100000 ¦ Firewall policies (VDOM): 50000 ¦ Vi |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, ICSA Anti-Spam, FCC Part 15 A, ICSA Network IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 55.5 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, AES, IKE, SSL, SHA-1, IKEv2 |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 3 (free) x Fortinet Storage Module (FSM) |
| Features: | Firewall protection, routing, NAT support, VPN support, PAT support, load balancing, VLAN support, traffic shaping, DoS attack prevention, content filtering, DiffServ support, manageable, IPv6 support, VPN passthrough, antivirus analysis, High Availabilit |
| Form Factor: | External |
| Hard Drive: | SSD 64 GB x 1 |
| Height: | 8.8 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 SR SFP+ transceivers |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 10 x Ethernet 1000 ¦ 10 x 10Gb Ethernet ¦ 2 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 2 x USB 2.0 - Type A ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, PPTP, L2TP, IPSec, PPPoE, SMTP, FTP, DHCP, DNS, POP3, IMAP |
| OS Provided: | FortiOS 4.0 |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte packet size): 58 Gbps ¦ Firewall throughput (512-byte packet size): 55 Gbps ¦ Firewall throughput (64-byte packet size): 43 Gbps ¦ VPN throughput (256-bit AES+SHA1 IPSec): 22 Gbps ¦ IPS throughput (UDP): 10 Gbps ¦ IPS throug |
| Power Consumption Operational: | 383 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP, VRRP, policy-based routing (PBR), WCCP |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Power, status, link/activity |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | H.323, SCCP, SIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 18.6 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Authentication Method: | SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, LDAP, internal user database, Active Directory |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x network cable ¦ 1 x serial cable |
| Capacity: | Static IPSec VPN tunnels (system): 10000 ¦ Static IPSec VPN tunnels (VDOM): 5000 ¦ Concurrent sessions: 4000000 ¦ New sessions per second: 100000 ¦ Concurrent SSL VPN users: 22000 ¦ Firewall policies (system): 100000 ¦ Firewall policies (VDOM): 50000 ¦ Vi |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, ICSA Anti-Spam, FCC Part 15 A, ICSA Network IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 55.5 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, AES, IKE, SSL, SHA-1, IKEv2 |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 3 (free) x Fortinet Storage Module (FSM) |
| Features: | Firewall protection, routing, NAT support, VPN support, PAT support, load balancing, VLAN support, traffic shaping, DoS attack prevention, content filtering, DiffServ support, manageable, IPv6 support, VPN passthrough, antivirus analysis, High Availabilit |
| Form Factor: | External |
| Hard Drive: | SSD 64 GB x 1 |
| Height: | 8.8 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 SR SFP+ transceivers |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 10 x Ethernet 1000 ¦ 10 x 10Gb Ethernet ¦ 2 x 1000Base-T (management) - RJ-45 ¦ 2 x USB 2.0 - Type A ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, PPTP, L2TP, IPSec, PPPoE, SMTP, FTP, DHCP, DNS, POP3, IMAP |
| OS Provided: | FortiOS 4.0 |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte packet size): 58 Gbps ¦ Firewall throughput (512-byte packet size): 55 Gbps ¦ Firewall throughput (64-byte packet size): 43 Gbps ¦ VPN throughput (256-bit AES+SHA1 IPSec): 22 Gbps ¦ IPS throughput (UDP): 10 Gbps ¦ IPS throug |
| Power Consumption Operational: | 383 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP, VRRP, policy-based routing (PBR), WCCP |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Power, status, link/activity |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | H.323, SCCP, SIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 18.6 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
Alexander Brill is your contact person for: