Fortinet FG-81E-POE-BDL-811-12
Fortinet FortiGate 81E-POE - Security appliance - with 1 year FortiCare 24X7 Support + 1 year FortiGuard Enterprise Protection - GigE - desktop
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | Led panel |
|---|---|
| Bundled Services: | 1 year FortiCare 24X7 Support + 1 year FortiGuard Enterprise Protection |
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 1300000 ¦ New TCP sessions per second: 30000 ¦ Firewall policies: 5000 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 200 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 2500 ¦ Concurrent SSL VPN users: 200 ¦ Virtual domains: 10 ¦ Maximum number o |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3at |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, RCM, FCC Part 15 Class B, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 17.8 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | SSL, 128-bit AES, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.2 |
| Features: | Firewall protection, VPN support, manageable, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, wall mountable, PoE+, web threat protection, clustering technology, CAPWAP support, application filtering, anti-virus protection |
| Form Factor: | Desktop |
| Hard Drive: | SSD 128 GB x 1 |
| Height: | 4.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (HA) - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 (DMZ) ¦ 2 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN) ¦ 12 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 - 30 W ¦ 1 x USB - Type A ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| OS Provided: | FortiOS |
| Performance: | Firewall throughput (1518/512/64-byte UDP): 4 Gbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 3 µs ¦ Firewall throughput: 6 Mpps ¦ VPN throughput (512-bit IPSec): 2.5 Gbps ¦ VPN throughput (SSL): 200 Mbps ¦ SSL inspection throughput: 180 Mbps ¦ Application control |
| Power Consumption Operational: | 20 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Processors Installed: | Fortinet FortiASIC SOC3 |
| Remote Management Protocol: | HTTP, CLI |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, status, alarm, PoE, link/activity, HA |
| Switching Protocol: | Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.2 kg |
| Width: | 21.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Built-in Devices: | Led panel |
|---|---|
| Bundled Services: | 1 year FortiCare 24X7 Support + 1 year FortiGuard Enterprise Protection |
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 1300000 ¦ New TCP sessions per second: 30000 ¦ Firewall policies: 5000 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 200 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 2500 ¦ Concurrent SSL VPN users: 200 ¦ Virtual domains: 10 ¦ Maximum number o |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3at |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, RCM, FCC Part 15 Class B, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 17.8 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | SSL, 128-bit AES, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.2 |
| Features: | Firewall protection, VPN support, manageable, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, wall mountable, PoE+, web threat protection, clustering technology, CAPWAP support, application filtering, anti-virus protection |
| Form Factor: | Desktop |
| Hard Drive: | SSD 128 GB x 1 |
| Height: | 4.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (HA) - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 (DMZ) ¦ 2 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN) ¦ 12 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 - 30 W ¦ 1 x USB - Type A ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| OS Provided: | FortiOS |
| Performance: | Firewall throughput (1518/512/64-byte UDP): 4 Gbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 3 µs ¦ Firewall throughput: 6 Mpps ¦ VPN throughput (512-bit IPSec): 2.5 Gbps ¦ VPN throughput (SSL): 200 Mbps ¦ SSL inspection throughput: 180 Mbps ¦ Application control |
| Power Consumption Operational: | 20 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Processors Installed: | Fortinet FortiASIC SOC3 |
| Remote Management Protocol: | HTTP, CLI |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, status, alarm, PoE, link/activity, HA |
| Switching Protocol: | Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.2 kg |
| Width: | 21.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
Alexander Brill is your contact person for: