Fortinet FGR-35D-BDL-810-12
Fortinet FortiGate Rugged 35D - Security appliance - with 1 year FortiCare 24X7 Service + 1 year FortiGuard Enterprise - GigE - DC power - desktop
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bundled Services: | 1 year FortiCare 24X7 Service + 1 year FortiGuard Enterprise |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 750000 ¦ New TCP sessions per second: 5000 ¦ Firewall policies: 5000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ¦ Concurrent SSL VPN users: 80 ¦ Concurrent SSL connections: 45000 ¦ SSL c |
| Compliant Standards: | UL, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, IP67, VCCI Class B, IEC 61850-3, IEEE 1613, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 25.509 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | SSL, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.3 |
| Features: | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), rugged |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 7.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 3 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| OS Provided: | FortiOS |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte UDP): 550 Mbps ¦ IPS throughput (optimal traffic mix): 230 Mbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 90 µs ¦ Firewall throughput: 52.5 Kpps ¦ VPN throughput (512-bit IPSec): 45 Mbps ¦ VPN throughput (SSL): 25 Mbps ¦ SSL inspect |
| Power Consumption Operational: | 10.2 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, status, link/activity |
| Switching Protocol: | Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 12/48 V |
| Weight: | 1.808 kg |
| Width: | 25.509 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Bundled Services: | 1 year FortiCare 24X7 Service + 1 year FortiGuard Enterprise |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 750000 ¦ New TCP sessions per second: 5000 ¦ Firewall policies: 5000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ¦ Concurrent SSL VPN users: 80 ¦ Concurrent SSL connections: 45000 ¦ SSL c |
| Compliant Standards: | UL, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, IP67, VCCI Class B, IEC 61850-3, IEEE 1613, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 25.509 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | SSL, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.3 |
| Features: | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), rugged |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 7.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 3 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| OS Provided: | FortiOS |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte UDP): 550 Mbps ¦ IPS throughput (optimal traffic mix): 230 Mbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 90 µs ¦ Firewall throughput: 52.5 Kpps ¦ VPN throughput (512-bit IPSec): 45 Mbps ¦ VPN throughput (SSL): 25 Mbps ¦ SSL inspect |
| Power Consumption Operational: | 10.2 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, status, link/activity |
| Switching Protocol: | Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 12/48 V |
| Weight: | 1.808 kg |
| Width: | 25.509 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
Alexander Brill is your contact person for: