Fortinet FGR-35D-BDL-974-12
Fortinet FortiGate Rugged 35D - UTM Bundle - security appliance - with 1 year FortiCare 24x7 Enterprise Bundle - GigE - DC power
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bundled Services: | 1 year FortiCare 24x7 Enterprise Bundle |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 750000 ¦ New TCP sessions per second: 5000 ¦ Firewall policies: 5000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ¦ Concurrent SSL VPN users: 80 ¦ Virtual domains: 5 ¦ Number of FortiAP de |
| Compliant Standards: | UL, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Intrusion Detection, ICSA Antivirus, CB, EMC, FCC Part 15 A, IEC 61850-3, IEEE 1613 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 25.509 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), wall mountable, rugged |
| Form Factor: | External |
| Height: | 7.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Grounding kit, pole mount, wall mounting kit |
| Interfaces: | 3 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Firewall throughput: 550 Mbps ¦ IPS throughput: 230 Mbps ¦ Firewall throughput (1518-byte UDP): 550 Mbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 90 µs ¦ Firewall throughput: 52.5 Kpps ¦ VPN throughput (512-bit IPSec): 45 Mbps ¦ VPN throughput (SSL): 25 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 10.2 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 12/48 V |
| Weight: | 1.808 kg |
| Width: | 25.509 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Bundled Services: | 1 year FortiCare 24x7 Enterprise Bundle |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 750000 ¦ New TCP sessions per second: 5000 ¦ Firewall policies: 5000 ¦ Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ¦ Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ¦ Concurrent SSL VPN users: 80 ¦ Virtual domains: 5 ¦ Number of FortiAP de |
| Compliant Standards: | UL, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Intrusion Detection, ICSA Antivirus, CB, EMC, FCC Part 15 A, IEC 61850-3, IEEE 1613 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 25.509 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Features: | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), wall mountable, rugged |
| Form Factor: | External |
| Height: | 7.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Grounding kit, pole mount, wall mounting kit |
| Interfaces: | 3 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Firewall throughput: 550 Mbps ¦ IPS throughput: 230 Mbps ¦ Firewall throughput (1518-byte UDP): 550 Mbps ¦ Firewall latency (64-byte UDP): 90 µs ¦ Firewall throughput: 52.5 Kpps ¦ VPN throughput (512-bit IPSec): 45 Mbps ¦ VPN throughput (SSL): 25 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 10.2 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 12/48 V |
| Weight: | 1.808 kg |
| Width: | 25.509 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
Alexander Brill is your contact person for: