Juniper SRX240H-POE
SRX services gateway 240 with 16 x GE ports, 4xmini-PIM slots, and high memory (1GB RAM, 1GB FLASH), w/ 16 ports POE (150W). Integrated power supply with power cord. 19-Rack mount kit included.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | SecurID, RADIUS, LDAP, XAUTH (RADIUS, LDAP, Active Directory) |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 1000 ¦ Concurrent sessions: 128000 ¦ Security policies: 4096 ¦ OSPF routes: 64000 ¦ Concurrent VPN tunnels: 1000 ¦ VPN tunnel interfaces: 128 ¦ Security zones: 32 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 512 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, CTR 21, VCCI Class B ITE, EN55022 Class B, DOC, CS-03, UL 60950-1, EN 60950-1, ICES Class B |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 40.8 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, DH, SHA-1, PKI, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 4 (free) x expansion slot ¦ 1 (total) / 1 (free) x ExpressCard |
| Features: | Firewall protection, DHCP support, power over Ethernet (PoE), DoS attack prevention, content filtering, Intrusion Prevention System (IPS), IP address filtering, DDos attack prevention, Quality of Service (QoS), MPLS VPN, Jumbo Frames support |
| Flash Memory: | 1 GB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB - Type A |
| MTBF: | 14 years |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, PPPoE, SMTP, FTP, DHCP, POP3, IMAP |
| OS Provided: | JUNOS |
| Performance: | Firewall throughput (large packets): 1.5 Gbps ¦ Firewall throughput (IMIX): 500 Mbps ¦ IPS throughput: 250 Mbps ¦ Antivirus throughput: 85 Mbps ¦ Connection rate: 9000 connections per second ¦ 3DES+SHA1 VPN performance (large packets): 250 Mbps |
| Ports Qty: | 16 |
| Power Consumption Operational: | 179 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Power Provided: | 350 Watt |
| RAM: | 1 GB |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, IGMPv3, PIM-SSM, ECMP |
| Switching Protocol: | Frame Relay, Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 11.8 kg |
| Width: | 44.4 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Authentication Method: | SecurID, RADIUS, LDAP, XAUTH (RADIUS, LDAP, Active Directory) |
|---|---|
| Capacity: | IPSec VPN tunnels: 1000 ¦ Concurrent sessions: 128000 ¦ Security policies: 4096 ¦ OSPF routes: 64000 ¦ Concurrent VPN tunnels: 1000 ¦ VPN tunnel interfaces: 128 ¦ Security zones: 32 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 512 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, CTR 21, VCCI Class B ITE, EN55022 Class B, DOC, CS-03, UL 60950-1, EN 60950-1, ICES Class B |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 40.8 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, DH, SHA-1, PKI, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 4 (free) x expansion slot ¦ 1 (total) / 1 (free) x ExpressCard |
| Features: | Firewall protection, DHCP support, power over Ethernet (PoE), DoS attack prevention, content filtering, Intrusion Prevention System (IPS), IP address filtering, DDos attack prevention, Quality of Service (QoS), MPLS VPN, Jumbo Frames support |
| Flash Memory: | 1 GB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB - Type A |
| MTBF: | 14 years |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, PPPoE, SMTP, FTP, DHCP, POP3, IMAP |
| OS Provided: | JUNOS |
| Performance: | Firewall throughput (large packets): 1.5 Gbps ¦ Firewall throughput (IMIX): 500 Mbps ¦ IPS throughput: 250 Mbps ¦ Antivirus throughput: 85 Mbps ¦ Connection rate: 9000 connections per second ¦ 3DES+SHA1 VPN performance (large packets): 250 Mbps |
| Ports Qty: | 16 |
| Power Consumption Operational: | 179 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Power Provided: | 350 Watt |
| RAM: | 1 GB |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, IGMPv3, PIM-SSM, ECMP |
| Switching Protocol: | Frame Relay, Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 11.8 kg |
| Width: | 44.4 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: