Juniper SRX320-TAA
SRX320 Services Gateway with 4G RAM, 8G eUSB, 8x1GE (w 2x SFP) on-board ports, 2x MPIM slots and external power supply adapter. TAAcompliant
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Airflow Direction: | Front to back airflow |
|---|---|
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), X.509 certificates |
| Capacity: | IPv4 routing table entries: 256000 ¦ IPv6 routing table entries: 256000 ¦ Concurrent sessions: 64000 ¦ Security policies: 1000 ¦ Maximum number of NAT rules: 1000 ¦ MAC addresses: 15000 ¦ IPSec VPN tunnels: 256 ¦ GRE tunnels: 256 ¦ Security zones: 16 ¦ Vi |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, RoHS2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, HDLC, Frame Relay, PPP, MLPPP, MLFR |
| Depth: | 19.1 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, SSL, SHA-1, PKI, 256-bit AES, IKEv2, 256-bit SHA |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, NAT support, VPN support, PAT support, IPv6 support, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, DDos attack prevention, Weighted Random Early Detection (WRED), Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 6 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 1 x mini-USB ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | RSVP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, DDNS |
| OS Provided: | JUNOS |
| Performance: | Firewall throughput (64-byte packet size): 200 Kpps ¦ Firewall throughput (IMIX): 500 Mbps ¦ Firewall throughput (1518-byte packet size): 1 Gbps ¦ VPN throughput (IPSec): 80 Mbps ¦ VPN throughput (1400-byte packet size): 250 Mbps ¦ IPS throughput: 100 Mbp |
| Ports Qty: | 8 |
| Power Consumption Operational: | 27 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, ECMP, MPLS |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | SDP |
| Weight: | 1.51 kg |
| Width: | 29.99 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Airflow Direction: | Front to back airflow |
|---|---|
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), X.509 certificates |
| Capacity: | IPv4 routing table entries: 256000 ¦ IPv6 routing table entries: 256000 ¦ Concurrent sessions: 64000 ¦ Security policies: 1000 ¦ Maximum number of NAT rules: 1000 ¦ MAC addresses: 15000 ¦ IPSec VPN tunnels: 256 ¦ GRE tunnels: 256 ¦ Security zones: 16 ¦ Vi |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, RoHS2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, HDLC, Frame Relay, PPP, MLPPP, MLFR |
| Depth: | 19.1 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, SSL, SHA-1, PKI, 256-bit AES, IKEv2, 256-bit SHA |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, NAT support, VPN support, PAT support, IPv6 support, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, DDos attack prevention, Weighted Random Early Detection (WRED), Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 6 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 1 x mini-USB ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | RSVP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, DDNS |
| OS Provided: | JUNOS |
| Performance: | Firewall throughput (64-byte packet size): 200 Kpps ¦ Firewall throughput (IMIX): 500 Mbps ¦ Firewall throughput (1518-byte packet size): 1 Gbps ¦ VPN throughput (IPSec): 80 Mbps ¦ VPN throughput (1400-byte packet size): 250 Mbps ¦ IPS throughput: 100 Mbp |
| Ports Qty: | 8 |
| Power Consumption Operational: | 27 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, ECMP, MPLS |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | SDP |
| Weight: | 1.51 kg |
| Width: | 29.99 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: