Juniper SRX5400X-B1
SRX5400 Configuration includes: Chassis, enhanced midplane, SRX5K-RE-1800X4, SRX5K-SCB3, 2xHC PEM, HC fan tray, SRX5K-SPC-4-15-320,SRX5K-MPC, SRX-MIC-10XG-SFPP, Supported by JUNOS release 15.1X49-D10 onwards
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Built-in Devices: | Enhanced midplane |
| Bundled with: | Juniper Networks SRX5K-RE-1800X4, SRX5K-SCB3, SRX5K-SPC-4-15-320, SRX5K-MPC, SRX-MIC-10XG-SFPP |
| Capacity: | Concurrent sessions: 28000000 ¦ New sessions per second: 420000 ¦ Maximum number of users: unlimited ¦ VPN tunnels (site-to-site): 15000 ¦ VPN tunnel interfaces: 15000 ¦ Security zones: 2000 ¦ Virtual routers: 2000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Max |
| Compliant Standards: | NEBS level 3, EMC, Common Criteria EAL4+ |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Depth: | 62.2 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, AES, IKE, DH, SHA-1, PKI |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 1 (free) x expansion slot ¦ 2 (total) / 1 (free) x Service Processing Card (SPC) ¦ 1 (total) / 0 (free) x Routing Engine (RE) ¦ 1 (total) / 0 (free) x Switch Control Board (SCB) |
| Features: | Firewall protection, NAT support, VPN support, PAT support, Syslog support, traffic shaping, DoS attack prevention, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), firmware upgradab |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 22.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 10 x 10Gb Ethernet - SFP+ |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | DHCP |
| OS Required: | JUNOS |
| Performance: | Firewall throughput: 65 Gbps ¦ VPN throughput (256-bit AES+SHA1 IPSec): 35 Gbps ¦ Firewall throughput (large packets): 480 Gbps ¦ IPS throughput: 22 Gbps ¦ Latency: 7 µs ¦ Firewall throughput (IMIX): 468 Gbps |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 4100 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, static IP routing, OSPFv3, ECMP, policy-based routing (PBR), RIPng, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), IPv4-to-IPv6 Multicast |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Built-in Devices: | Enhanced midplane |
| Bundled with: | Juniper Networks SRX5K-RE-1800X4, SRX5K-SCB3, SRX5K-SPC-4-15-320, SRX5K-MPC, SRX-MIC-10XG-SFPP |
| Capacity: | Concurrent sessions: 28000000 ¦ New sessions per second: 420000 ¦ Maximum number of users: unlimited ¦ VPN tunnels (site-to-site): 15000 ¦ VPN tunnel interfaces: 15000 ¦ Security zones: 2000 ¦ Virtual routers: 2000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Max |
| Compliant Standards: | NEBS level 3, EMC, Common Criteria EAL4+ |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Depth: | 62.2 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, AES, IKE, DH, SHA-1, PKI |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 1 (free) x expansion slot ¦ 2 (total) / 1 (free) x Service Processing Card (SPC) ¦ 1 (total) / 0 (free) x Routing Engine (RE) ¦ 1 (total) / 0 (free) x Switch Control Board (SCB) |
| Features: | Firewall protection, NAT support, VPN support, PAT support, Syslog support, traffic shaping, DoS attack prevention, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), firmware upgradab |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 22.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 10 x 10Gb Ethernet - SFP+ |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | DHCP |
| OS Required: | JUNOS |
| Performance: | Firewall throughput: 65 Gbps ¦ VPN throughput (256-bit AES+SHA1 IPSec): 35 Gbps ¦ Firewall throughput (large packets): 480 Gbps ¦ IPS throughput: 22 Gbps ¦ Latency: 7 µs ¦ Firewall throughput (IMIX): 468 Gbps |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 4100 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, static IP routing, OSPFv3, ECMP, policy-based routing (PBR), RIPng, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), IPv4-to-IPv6 Multicast |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: