Juniper SSG-350M-SB-TAA
Secure Services Gateway 350 System, ScreenOS, Base Memory (256MB), 5 PIM Slots, HW Crypto, AC Power Supply, TAA, 19-Rack Mount
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | SecurID, RADIUS, X.509 certificates |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent sessions: 48000 ¦ Connection / user qty: unlimited ¦ Security policies: 750 ¦ Security zones: 40 ¦ VPN tunnel interfaces: 200 ¦ Concurrent VPN tunnels: 350 ¦ Static routes: 10000 ¦ Authenticated users (internal database): 1500 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1x, X.509 |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, UL, C-Tick, BSMI, cUL, VCCI Class A ITE, CB |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, HDLC, Frame Relay, PPP, MLPPP, FRF.15, FRF.16 |
| Depth: | 38.3 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, AES, IKE, SHA-1, PKI |
| Expansion Slots: | 5 (total) / 5 (free) x expansion slot |
| Features: | Modular design, firewall protection, 56-bit encryption, routing, 168-bit encryption, DHCP support, NAT support, hardware encryption, VPN support, PAT support, LDAP support, VLAN support, Syslog support, DoS attack prevention, DiffServ support, High Availa |
| Form Factor: | External |
| Height: | 6.6 cm |
| Height (Rack Units): | 1.5U |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (5) |
| Interfaces: | 1 x management - RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-TX ¦ 1 x management ¦ 2 x USB |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE, SMTP, POP3, IMAP |
| OS Provided: | ScreenOS |
| Performance: | Firewall throughput (large packets): 500+ Mbps ¦ Firewall throughput (IMIX): 500 Mbps ¦ 3DES+SHA1 VPN performance (large packets): 225 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 300 Watt |
| RAM: | 256 MB (1 GB max) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, Telnet, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, static IP routing, PIM-SSM, ECMP |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | H.323, MGCP, SCCP, SIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 11.3 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Authentication Method: | SecurID, RADIUS, X.509 certificates |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent sessions: 48000 ¦ Connection / user qty: unlimited ¦ Security policies: 750 ¦ Security zones: 40 ¦ VPN tunnel interfaces: 200 ¦ Concurrent VPN tunnels: 350 ¦ Static routes: 10000 ¦ Authenticated users (internal database): 1500 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1x, X.509 |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, UL, C-Tick, BSMI, cUL, VCCI Class A ITE, CB |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, HDLC, Frame Relay, PPP, MLPPP, FRF.15, FRF.16 |
| Depth: | 38.3 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, AES, IKE, SHA-1, PKI |
| Expansion Slots: | 5 (total) / 5 (free) x expansion slot |
| Features: | Modular design, firewall protection, 56-bit encryption, routing, 168-bit encryption, DHCP support, NAT support, hardware encryption, VPN support, PAT support, LDAP support, VLAN support, Syslog support, DoS attack prevention, DiffServ support, High Availa |
| Form Factor: | External |
| Height: | 6.6 cm |
| Height (Rack Units): | 1.5U |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (5) |
| Interfaces: | 1 x management - RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-TX ¦ 1 x management ¦ 2 x USB |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE, SMTP, POP3, IMAP |
| OS Provided: | ScreenOS |
| Performance: | Firewall throughput (large packets): 500+ Mbps ¦ Firewall throughput (IMIX): 500 Mbps ¦ 3DES+SHA1 VPN performance (large packets): 225 Mbps |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 300 Watt |
| RAM: | 256 MB (1 GB max) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, Telnet, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, static IP routing, PIM-SSM, ECMP |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | H.323, MGCP, SCCP, SIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 11.3 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: