Juniper SSG-5-SB-MW-KR
Secure Services Gateway 5 with v.92 backup, Wireless 802.11a/b/g 128 MB Memory, Korea
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna Qty: | 2 |
|---|---|
| Authentication Method: | SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, X.509 certificates, Radio Service Set ID (SSID), Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Extensible Authentication Protocol (EAP), XAUTH authentication |
| Capacity: | Concurrent sessions: 8000 ¦ Security policies: 200 ¦ Connection / user qty: unlimited ¦ Authenticated users (internal database): 100 ¦ Concurrent VPN tunnels: 25 ¦ Security zones: 8 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 10 ¦ VPN tunnel interfaces: 10 ¦ Static rou |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, ICSA Firewall certified, VCCI Class B ITE, CB, FIPS 140-2 Level 2, EAL 4, A-Tick |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, X.509, Wi-Fi CERTIFIED, USB 1.1 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, PPP, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g |
| Depth: | 14.3 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, IKE, TLS, SHA-1, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK, PKI, 256-bit AES, IKEv2 |
| Features: | Firewall protection, routing, DHCP support, NAT support, VPN support, PAT support, VLAN support, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), DoS attack prevention, packet filtering, ALG support, DiffServ support, MAC address filtering, IPv6 support, |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 1 x modem ¦ 7 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x accessory ¦ 1 x USB |
| Localisation: | Korea |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE |
| OS Provided: | ScreenOS 6.2 |
| Performance: | 3DES+SHA1 VPN performance (large packets): 40 Mbps ¦ Firewall throughput (large packets): 160 Mbps ¦ Firewall throughput (IMIX): 90 Mbps ¦ AES throughput: 40 Mbps |
| Ports Qty: | 7 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Protocols & Specifications: | ITU V.92 |
| RAM: | 128 MB |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2 |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, static IP routing, PIM-SSM, ECMP |
| Status Indicators: | Port status, power, status, link/activity |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | H.323, MGCP, SCCP, SIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 0.95 kg |
| Width: | 22.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Antenna Qty: | 2 |
|---|---|
| Authentication Method: | SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, X.509 certificates, Radio Service Set ID (SSID), Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Extensible Authentication Protocol (EAP), XAUTH authentication |
| Capacity: | Concurrent sessions: 8000 ¦ Security policies: 200 ¦ Connection / user qty: unlimited ¦ Authenticated users (internal database): 100 ¦ Concurrent VPN tunnels: 25 ¦ Security zones: 8 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 10 ¦ VPN tunnel interfaces: 10 ¦ Static rou |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, ICSA Firewall certified, VCCI Class B ITE, CB, FIPS 140-2 Level 2, EAL 4, A-Tick |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, X.509, Wi-Fi CERTIFIED, USB 1.1 |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, PPP, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g |
| Depth: | 14.3 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, IKE, TLS, SHA-1, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK, PKI, 256-bit AES, IKEv2 |
| Features: | Firewall protection, routing, DHCP support, NAT support, VPN support, PAT support, VLAN support, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), DoS attack prevention, packet filtering, ALG support, DiffServ support, MAC address filtering, IPv6 support, |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 1 x modem ¦ 7 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x accessory ¦ 1 x USB |
| Localisation: | Korea |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE |
| OS Provided: | ScreenOS 6.2 |
| Performance: | 3DES+SHA1 VPN performance (large packets): 40 Mbps ¦ Firewall throughput (large packets): 160 Mbps ¦ Firewall throughput (IMIX): 90 Mbps ¦ AES throughput: 40 Mbps |
| Ports Qty: | 7 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Protocols & Specifications: | ITU V.92 |
| RAM: | 128 MB |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2 |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, static IP routing, PIM-SSM, ECMP |
| Status Indicators: | Port status, power, status, link/activity |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | H.323, MGCP, SCCP, SIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 0.95 kg |
| Width: | 22.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: